Czwarta fala atakuje Lubelskie. Więcej łóżek covidowych w szpitalach, mandaty za brak maseczki [WIDEO]

tymczasowy 2021 10 28 171507

W czwartek 28 października rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1485 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. To drugi wynik w skali kraju po województwie mazowieckim, w którym odnotowano 1673 nowe przypadki. W regionie zmarły 24 osoby, z czego 6 nie miało chorób współistniejących.

Najwięcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem – 304 – potwierdzono w Lublinie, 145 w powiecie lubelskim i ponad 100 w powiecie puławskim. 

Województwo lubelskie ma najwyższy wskaźnik zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców w skali kraju. Wynosi on 70,6. Na drugim miejscu jest województwo podlaskie ze wskaźnikiem 64,2. W układzie powiatowym, najwyższy wskaźnik zakażeń ma powiat włodawski – na sto tysięcy mieszkańców wynosi on 147,4. 

– Dzisiejsze dane pokazują, że dynamika zakażeń w naszym regionie spada, choć liczby wciąż są wysokie – mówi wojewoda Lubelski Lech Sprawka. – W poprzedni czwartek dynamika wzrostu w naszym województwie wynosiła 81,96%, dzisiaj 21,62%. Nastąpił więc spadek dynamiki o 60%. W trzech ostatnich dniach mamy dobry sygnał, że dynamika wzrostu jest na poziomie 20-30%. Przewidujemy, że szczyt czwartej fali może nastąpić około połowy listopada.

W szpitalach w regionie zajętych na godzinę 9:00 w czwartek 28 października było 1230 łóżek, w tym 81 osób było pod respiratorem, czyli o 11 osób więcej niż wczoraj o tej samej porze. Hospitalizowanych było również 31 dzieci. – Zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem – dodaje wojewoda. – Dzisiaj (28.10) w szpitalu w Białej Podlaskiej zostało uruchomionych 10 dodatkowych łóżek, a w Chełmie 12 łóżek, w tym 2 respiratorowe. W piątek (29.10) przybędzie 16 łóżek, w tym 2 respiratorowe. Składa się na to 6 łóżek w szpitalu w Biłgoraju oraz 12 łóżek w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. W przypadku tej ostatniej placówki 2 z nich będą respiratorowe. W sobotę przesądzone jest zwiększenie tej liczby o 6 łóżek w Międzyrzecu Podlaskim i 30 łóżek w Puławach, w tym 2 respiratorowe.  

Jak zapowiada wojewoda lubelski, liczba łóżek wciąż będzie się zwiększać. 1 listopada przybędą 33 łóżka w Szpitalu Wojewódzkim w Chełmie, a 2lub 3 listopada uruchomiona ma zostać druga partia łóżek respiratorowych w Szpitalu Tymczasowym.

– Sytuację możemy zmienić tylko wspólnymi siłami – mówi mł. asp. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Odpowiedzialne zachowanie w czasie pandemii dotyczy zasłaniania ust i nosa maseczką, zachowywania dystansu społecznego czy dezynfekcji. Przypominamy, że używanie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych jest nadal obowiązkowe. Do takich miejsc należą między innymi: pojazdy komunikacji zbiorowej, sklepy, banki, zakłady pracy, szpitale czy inne budynki użyteczności publicznej. Policjanci podczas patroli na bieżącą reagują i sprawdzają przestrzeganie przepisów. Osoby, które nie stosują się do ograniczeń, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Od początku października funkcjonariusze w województwie lubelskim wykryli blisko 6 tysięcy takich wykroczeń. Ponad 3100 osób zostało ukaranych mandatami, a wobec blisko 300 osób zostały skierowane wnioski o ukaranie do sądu. Reszta została pouczona. 

– Przed nami dzień Wszystkich Świętych. Będąc na cmentarzach pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa – dodaje mł. asp. Karbowniczek. – Zachowajmy rozsądek. Mimo panującego na cmentarzach tłumu pamiętajmy o dystansie społecznym. Dla dobra osób starszych i chorych rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa. Zadbajmy o to, by nadchodzące święta przebiegły bezpiecznie i spokojnie.   

CZYTAJ: Minister zdrowia: Apeluję o noszenie maseczek na cmentarzach

By uniknąć tłumów, policja zaleca, żeby wizyty na cmentarzach rozłożyć w czasie.

Minionej doby w województwie lubelskim podano blisko 4 tysiące 900 dawek szczepionki, w tym drugą dawkę otrzymało niemal 700 osób. W pełni zaszczepionych w regionie jest niespełna 814 tysięcy osób.

ElKa / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version