Kanadyjczyk David Card, Amerykanin Joshua Angrist i pochodzący z Holandii, ale pracujący w USA Guido Imbens zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii – ogłosiła w poniedziałek (11.10) Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
Imbens jest profesorem Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, Angrist wykładowcą Massachusetts Institute of Technology, a Card jest profesorem Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley.
Pracujący w USA naukowcy zostali nagrodzeni za wnioski z tzw. niezamierzonych eksperymentów, zwanych też „naturalnymi eksperymentami”. Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że tegoroczni laureaci nagrody „całkowicie przekształcili badania doświadczalne w dziedzinie nauk ekonomicznych”.
Trzej badacze „wnoszą (do nauk ekonomicznych) nowe idee na temat rynku pracy i pokazują jakie wnioski można wyciągnąć z doświadczeń naturalnych w obszarze przyczynowo-skutkowym. (…) Ich badania rozciągnęły się na inne dziedziny (nauki) i zrewolucjonizowały badania doświadczalne” – głosi komunikat jury nagrody.
Połowa finansowej wartości nagrody przypadła Cardowi, a jej reszta została podzielona między Angrista i Imbensa.
Urodzony w 1956 roku Card, który analizował od lat 90. wpływ pensji minimalnej, imigracji i wykształcenia na rynek pracy, został nagrodzony za „wkład w badania doświadczalne nad ekonomią pracy”. Jego badania dowiodły, że wzrost płacy minimalnej nie pociąga za sobą wzrostu bezrobocia – relacjonuje AFP.
61-letni Angrist i 58-letni Imbens otrzymali nagrodę za wspólny „wkład metodologiczny do analizy przyczynowo-skutkowej”.
– Studia Carda nad fundamentalnymi kwestiami społecznymi oraz metodologiczny wkład Angrista i Imbensa dowiodły, że eksperymenty naturalne są bogatym źródłem wiedzy – powiedział szef Komisji Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Peter Fredriksson. – Ich badania znacząco poprawiły naszą zdolność do dawania odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące związków przyczynowych, co jest wielką korzyścią dla społeczeństwa – dodał.
Nobel w dziedzinie nauk ekonomicznych to dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie sam Alfred Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
RL / PAP / opr. WM