Do szpitala trafiają głównie niezaszczepieni. Trudna sytuacja epidemiologiczna w Lubelskiem

img 20210428 154847 2021 10 13 171639

Wciąż bardzo trudna jest sytuacja epidemiologiczna w województwie lubelskim. Jak poinformowało rano w środę 13 października Ministerstwo Zdrowia, właśnie w naszym regionie odnotowano najwyższą liczbę zakażeń COVID-19 w kraju. W województwie lubelskim potwierdzono 620 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To jest o 127 więcej niż było dzień wcześniej, we wtorek 12 października.

Najwięcej pacjentów z COVID-19 trafia do bialskiego szpitala. Obecnie zajętych jest tam 97 na 106 łóżek covidowych. 

– Na przyjęcia pacjentów z koronawirusem zaadaptowano cztery oddziały: obserwacyjno-zakaźny, rehabilitacji, kardiologii zachowawczej i ftyzjopulmonologiczny – mówi dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej Adam Chodziński. – Będziemy dyskutować na temat powiększenia tego obszaru o kolejne łóżka, które będą przeznaczone dla pacjentów covidowych. Nie chcemy też ograniczać miejsc do hospitalizacji dla pacjentów z innymi dolegliwościami, więc nie zwiększamy łóżek raptownie na przykład o 40, tylko robimy to małymi krokami. W tej chwili te cztery oddziały, które wymieniłem, są oddziałami stricte covidowymi. Jeżeli pacjent ma dolegliwości niecovidowe, jest przesuwany na przykład na łóżka internistyczne czy geriatryczne.

Jak w praktyce przebiega przestrzeganie obostrzeń i zaleceń sanitarnych? – Ludzie nie noszą maseczek. Ci, co je stosowali podczas wcześniejszych fal pandemii, robią to nadal. Ci, którzy nie stosowali, podchodzą do tego zbyt luźno, cały czas nie noszą maseczek. Nie zwracamy im już nawet uwagi, bo tyle się od nich już nasłuchałyśmy nieprzyjemności – mówi ekspedientka jednego z bialskich sklepów spożywczych. – Osobiście stosuję maseczkę. W mojej rodzinie było dwie chore osoby, jedna z nich zmarła.

– Obecnie wzrosło zainteresowanie pierwszą dawką szczepionki, ale na pewno nie jest ono takie, jak wszyscy by sobie marzyli. Przeważnie szczepimy teraz trzecią dawką. Zaszczepiliśmy nią już około 700 osób. Jest ona kierowana do medyków oraz osób 50 plus – informuje Marta Romanowicz, koordynator punktu szczepień  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

CZYTAJ: Nie poprawia się sytuacja szczepieniowa w Lubelskiem. Region na przedostatnim miejscu w Polsce

– Około 85% pacjentów to osoby niezaszczepione. Mimo że wymagają hospitalizacji, pacjenci zaszczepieni przechodzą COVID lżej. Natomiast w przypadku pacjentów, którzy wymagają wentylacji mechanicznej (czyli użycia respiratora), są to w 100% osoby niezaszczepione – wyjaśnia Adam Chodziński.

CZYTAJ: W Lubelskiem przybywa szpitali covidowych

W województwie lubelskim poszerza się lista tzw. „szpitali covidowych”. – Dwie kolejne placówki są tworzone w Radzyniu Podlaskim oraz w Szczebrzeszynie – przekazał w środę 13 października wojewoda lubelski Lech Sprawka. 

– Od piątku 15 października w tych szpitalach rozwijamy kolejne łóżka covidowe. W przypadku Radzynia Podlaskiego będzie to 8 łóżek na oddziale covidowym i 2 respiratorowe. W Szczebrzeszynie będzie to 21 łóżek na tworzonym oddziale zakaźnym i 1 respiratorowe – wylicza wojewoda.

ZOBACZ: Lech Sprawka o rekordowej liczbie zakażeń koronawirusem w Lubelskiem

– Wirus w dalszym ciągu jest obecny w środowisku. Niestety w tej chwili mamy do czynienia z wariantem delta, który jest bardziej zakaźny i niebezpieczny dla osób niezaszczepionych. W związku z tym w dalszym ciągu podtrzymuje zasady bezpieczeństwa: maseczka na twarzy, zachowanie dystansu społecznego i dezynfekcja rąk, unikanie niepotrzebnych zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach, zapewnienie dobrej wentylacji tych pomieszczeń i szczepienia ochronne. Pamiętajmy, że każda przyjęta dawka szczepionki zmniejsza ryzyko śmierci w związku z COVID, a pełne szczepienie powoduje, że praktycznie w 90% jesteśmy bezpieczni, to znaczy nie umrzemy z powodu COVID-19 – mówi dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19.

O godzinie 9.00 w środę 13 października w szpitalach w województwie lubelskim na prawie 770 łóżek dla chorych na COVID-19 zajętych było 504.

Dodajmy, że najwyższy wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest w powiecie łęczyńskim i wynosi 75.

MaT / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version