W stolicy teatru wiejskiego, Tarnogrodzie, rozpoczął się 15 października 38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Na scenie prezentują obrzędy, zwyczaje i tradycje polskiej wsi najlepsze zespoły ludowe z całej Polski.
– Do Tarnogrodu trzeba przyjechać, by zobaczyć, czym jest kultura ludowa i jak bogata jest kultura polskiej wsi – mówi prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie. – Żeby posłuchać gwary, języka, którego czasem nasze babcie już nie pamiętają. Trzeba przyjechać, żeby zobaczyć stare zwyczaje, które one w swojej młodości kultywowały, a tutaj są rekonstruowane, pokazane w szerokim kontekście z: pieśnią, z odnalezionymi rekwizytami, strojami. Mamy też dodatkowe elementy, jak pożywienie, którego też już dzisiaj nie ma na naszych stołach. Tu jeszcze można zobaczyć i posmakować.
Wydarzenie potrwa do niedzieli 17 października włącznie. Każdego dnia przewidzianych jest kilka przedstawień i obrzędów. Poza tym są spotkania ze specjalistami z dziedziny polskiej kultury, wystawy i prezentacje publikacji. Wstęp na Sejmik jest bezpłatny.
TsF / opr. AKos
Fot. TsF