Dr Artur kochański: Sytuacja psychiatrii w Polsce jest od wielu lat dramatyczna

kochanski hd 2021 10 05 115555

– Sytuacja psychiatrii w Polsce jest od wielu lat dramatyczna – przyznaje dr Artur Kochański, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin. Jak tłumaczy, cały czas jest to bardzo niedofinansowana dziedzina medycyny, a potrzeby są duże.

Według doktora Artura Kochańskiego, prezesa Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego, mówienie o tym, że finansowanie zostało zwiększone proporcjonalnie względem innych dziedzin medycyny, to zaklinanie rzeczywistości. Ważne są zarówno realne nakłady jak i zmiana sposobu wydawania pieniędzy.

– Czyli musimy odejść od modelu finansowania, który zakłada, że pacjent się porusza między szpitalem psychiatrycznym a poradnią zdrowia psychicznego – dodaje dr Kochański. Dlatego naszym postulatem już od wielu lat jest pokrycie całej powierzchni naszego kraju w ramach centrów zdrowia psychicznego. To jest opieka zrejonizowana, a ta opieka ma być tak zorganizowana dlatego, że jest potrzeba wzięcia odpowiedzialności za zdrowie psychiczne lokalnej społeczności przez określony podmiot leczniczy.

Cała rozmowa w materiale wideo:

W ostatnich latach resort zdrowia podjął próbę stworzenia sieci centrów zdrowia psychicznego. Na razie jest to pilotażowy program, w którym działają 33 centra.

Dziś (05.10) w Ministerstwie Zdrowia ma się odbyć spotkanie kierownictwa resortu. Rozmowy mają dotyczyć m.in. poprawy sytuacji finansowej w polskiej psychiatrii.

W Polsce pracuje około 4 tysięcy psychiatrów, w tym niecałe 500 to psychiatrzy dziecięcy. Szacuje się, że na 1 tys. małoletnich pacjentów w województwie lubelskim przypada niecałe 1,5 lekarza. 

KosI / opr. PrzeG

Fot. PrzeG

Exit mobile version