W Polsce brakuje kompleksowej strategii zarządzania w przypadku kryzysu. To jeden z głównych wniosków raportu pt. „Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie?”, przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Wojskowy Instytut Medyczny.
Z zebranych danych wynika też, że braku przygotowania nie można przypisać rządzącym jednej czy dwóch ostatnich kadencji. Są to zaniedbania minimum kilkunastoletnie.
– Mamy jako naród doświadczenie ogromnych kryzysów i powinniśmy wyciągać lekcje – mówi współautorka raportu dr Katarzyna Obłąkowska, która była gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin. – Dokumenty dotyczące bezpieczeństwa państwa wskazywały, że epidemia może być zagrożeniem na drugim miejscu po powodzi w Polsce, ale mam wrażenie, że nie doceniano ogromu tego zjawiska. Bo nawet jeżeli czytamy kto zostanie zaangażowany w przypadku, gdy epidemia się wydarzy, w porównaniu z tym jakie siły państwowe, społeczne i samorządowe musiały zostać zaangażowane, ogrom wydarzenia nie był doceniany. Zatem chodzi o pewnego rodzaju niedociągnięcia w diagnozie tego, jak może być i w przygotowaniu scenariuszy.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Oprócz analizy reakcji polskiego rządu i systemu ochrony zdrowia na pandemię, raport zawiera także wskazówki jak uchronić się przed kryzysem w przypadku kolejnych epidemii. Eksperci przygotowali 100 wytycznych dla rządu dotyczących m.in. ochrony zdrowia, zarządzania kryzysowego czy finansów publicznych.
KosI/ opr. DySzcz
Fot. RL