Żeby zmniejszyć liczbę nietrzeźwych kierowców, należy postawić przede wszystkim na edukację – takiego zdania jest Renata Bielecka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie, która była gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.
Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w Polsce rośnie liczba nietrzeźwych kierowców. W 2017 r. nietrzeźwa była jedna na 160 skontrolowanych osób, w ubiegłym roku – jedna na 70. Ponadto, w latach 2017-2020 za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego skazano w pierwszej instancji prawie 26 tys. osób, które miały już na koncie taki wyrok.
– Od wczoraj każdy kierowca, który korzysta z lubelskiego ośrodka doskonalenia techniki jazdy, musi założyć alko- i narkogogle – mówi dyrektor lubelskiego WORD Renata Bielecka. – Myślałam, że te 5-10 metrów osoba może przejedzie, a wczoraj zobaczyliśmy, że tylko półtora metra osoby chciały przejechać, bo nie dawały rady. Być może nasza edukacja, nasze spotkania z osobami osadzonymi czy uczestnikami ruchu drogowego będą takim zaczynem do tego, żeby ludzie czuli, że będąc po spożyciu alkoholu nie radzą sobie. Szczególnie młodzież musimy edukować, przyszłych kierowców i uczestników ruchu drogowego – dodaje.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Co roku polska policja zatrzymuje ok. 100 tys. kierowców pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. W 2020 r. na 100 wypadków drogowych liczba zabitych wyniosła 10,6, co jest największym wskaźnikiem śmiertelności na drogach w Unii Europejskiej.
KosI / opr. WT
Fot. nadesłane / archiwum