David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens zostali laureatami tegorocznego Nobla w dziedzinie ekonomii. Naukowców wyróżniono za opracowanie metodologii pozwalającej skuteczniej interpretować wyniki naturalnych eksperymentów.
– David Card analizował wpływ płacy minimalnej i edukacji na rynek pracy. Jego badania podważyły powszechne przekonania, prowadząc do nowych analiz – mówi prof. Hubert Mącik, dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości UMCS. – Te badania pokazywała, że niekoniecznie zdarzy się to, co klasyczna teoria przewidywała, czyli że wyższa płaca minimalna spowoduje ograniczenie zatrudnienia. Efekt był taki, że działające lokalnie przedsiębiorstwa nie miały pełnej możliwości przenoszenia swoich zasobów. Musiały korzystać z tych zasobów, które są do dyspozycji.
CZYTAJ: David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii
Z kolei Joshua Angrist i Guido Imbens w swoich badaniach wykazali, jak z naturalnych eksperymentów można wyciągać precyzyjne wnioski o przyczynie i skutku. Jeden z eksperymentów dotyczył tego, jakie efekty zdrowotne może dać sprezentowanie pracownikom rowerów, by dojeżdżali do pracy.
– W pewnych przedsiębiorstwach może być tak, że pracownicy sami będą korzystali z tych rowerów. Nie trzeba będzie ich im darować, a z tych obdarowanych też nie każdy z tego skorzysta. Identyfikacja pewnych grup na poziomie efektu lokalnej średniej jest tym wkładem – wyjaśnia prof. Hubert Mącik.
Card jest obecnie związany z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, Angrist pracuje w Massachusetts Institute of Technology (MIT), Imbens – na Uniwersytecie Stanforda.
To wyróżnienie, nadawane przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, fundowane jest przez Bank Szwecji od 1969 roku.
SzyK / opr. WM