Kapsuła czasu i sadzenie dębu. III LO im. Unii Lubelskiej świętuje stulecie istnienia [ZDJĘCIA]

dabunia 111021 001 2021 10 11 205420

III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie świętuje jubileusz 100-lecia istnienia. Dziś (11.10) posadzono dąb 100-lecia i umieszczono w ziemi kapsułę czasu. 

– Złożyliśmy kapsułę pamięci, w której znajduje się historia naszej szkoły, jej hymn, a także listy obecnych pierwszoklasistów – mówi Grzegorz Lech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej. – Jak szkoła kończy 100 lat, to mamy takie poczucie, że ranga tego wydarzenia jest porównywalna do ukończenia 18. roku życia przez młodego człowieka. Pomyśleliśmy, że ci, którzy będą po nas za 100 lat, będą ciekawi, jakimi ludźmi byliśmy, jak wyglądał nasz świat, jak wyglądała szkoła.

– W liście chciałam przekazać to, co jest dla mnie ważne: żeby szli przed siebie, nie przejmowali się jakimiś małymi potknięciami, bo nie na tym polega życie. Żeby cieszyli się z tego, co mają, bo nas za te 100 lat już nie będzie – mówi Ewa Słapczyńska. – Zapytałam, czy nadal słuchają muzyki. Podałam kilka nazw zespołów i artystów: Queen, The Beatles, Michael Jackson. Zapytałam też, czy czytają książki. Podałam bardzo słynne obecnie książki, jak Harry Potter. Zadałam sporo pytań, na przykład czy już dolecieli na Marsa, jak rozwinęła się nauka.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Sadzenie dębu 100-lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej

– Przekazałam moje wyobrażenia o przyszłości, na przykład to, że będą głównie samochody elektryczne, roboty i bardzo rozwinięta świadomość tego, że powinniśmy dbać o planetę. Będziemy starać się wykorzystywać energię odnawialną. Przekazałam też, jak wyglądało nauczanie zdalne. Myślę, że będzie to ciekawy temat, bo w przyszłości będą się o tym uczyć na historii i fajnie, jakby osoby z przyszłości widziały to z perspektywy ucznia. Chciałam przekazać, żeby pamiętali, żeby doceniać to, że możemy chodzić do szkoły – mówi Łucja Wójtowicz z klasy 2b. 

– Nasz list jest bardzo nostalgiczny. Podczas pisania czułam smutek, że nie będę mogła zobaczyć reakcji osób, które będą go czytać – opowiada Julia. – Chcieliśmy pokazać, jak obecnie wygląda nasze życie w Unii, jak spędzamy przerwy. Takie zwyczajne rzeczy, które zapadają w pamięć i będą z nami przez całe życie.

– Pisałam ten list z poczuciem misji, włożyłam w to całe serce – mówi Martyna. – Najważniejsze, co chciałam przekazać, to to, jak wiele i jak niewiele się zmieni. Z jednej strony sposób życia na pewno będzie zupełnie odmienny, a z drugiej strony jesteśmy tacy sami. Ludzie sto lat temu i ci za sto lat też będą się uczyć, mieć jakieś relacje, będą kochać, będą płakać. My, jako nastolatkowie, będziemy mieć swoje problemy, wzloty i upadki – to na pewno się nie zmieni. Pisząc list, wyobraziłam sobie, że będzie go czytać moja wnuczka czy prawnuczka. Zawarłam tam też pozdrowienia, takie życzenia powodzenia na maturze. O ile będzie jeszcze wtedy matura. Mam nadzieję, że nie.

– Podeszłam z przymrużeniem oka do tego, co napisać- mówi Maja Gołąb z 2e. – Chciałam po prostu przedstawić to, co uważam za najważniejsze w życiu szkolnym: żeby nie stresować się, że stres jest tak jak wdychanie gazu siarkowego do płuc. Zwróciłam się do ludzi z przyszłości jak do kosmitów, bo tak mi się najbardziej kojarzyło. Nie wiadomo, kto będzie żył na tej planecie, kto znajdzie tę kapsułę. 

– Nawiązaliśmy do tego, że dla uczniów za 100 lat tacy absolwenci jak Beata Kozidrak będą jak dla nas Czajkowski – dodaje Iza.

– Idea jest taka, żeby kapsuła została otwarta za 100 lat. Wyobrażam sobie, że jest to doświadczenie niezwykle wzbogacające, pozwalające na konfrontację wyobrażeń o przeszłości z tym, jak wyobrażamy sobie tę przeszłość na podstawie innych źródeł. A poza tym to także próba przeniesienia się myślami w przeszłość, poznania jej jeszcze głębiej – mówi Anna Suszyna, była dyrektorka III Liceum im. Unii Lubelskiej z 20-letnim stażem, aktualnie prezes Stowarzyszenia Unia Absolwentów. 

Z okazji 100-lecia szkoły przygotowano wiele wydarzeń, między innymi poetyckie zaduszki poświęcone Julii Hartwig – absolwentce szkoły.

Z okazji jubileuszu ukazała się także książka „Kalejdoskop Unii”. Publikacja jest dziełem ponad 40 autorów, którzy historię szkoły sukcesywnie spisywali od początku jej istnienia, czyli od 7 października 1921 roku.

Zjazd absolwentów odbędzie się jesienią 2022 roku. 

LilKa / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version