Kazimierz Górski został patronem Stadionu Narodowego

mid 21a10177 2021 10 10 151947

10 października legendarny trener piłki nożnej Kazimierz Górski został oficjalnym patronem Stadionu Narodowego w Warszawie. Uroczystość odbyła się się podczas Święta Piłki Nożnej na stołecznym stadionie.

– Kazimierz Górski dawał Polakom w bardzo trudnych latach ogromną nadzieję, prowadził swoje „Orły” do zwycięstw. To znakomity pomysł, aby stadion PGE Narodowy w Warszawie nosił jego imię – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

– Kazimierz Górski prowadził nas do zwycięstw. Pamiętamy, jak te zwycięstwa dawały nam nadzieję – powiedział premier podczas Święta Piłki Nożnej na PGE Narodowym. Podkreślił, że Górski był kimś więcej, niż tylko trenerem kadry narodowej. – Każdy, kto pamięta lata 70, wie doskonale, że Kazimierz Górski dawał Polakom w trudnych bardzo latach ogromną nadzieję. Nadzieję na odzyskanie naszej wartości, również naszej wielkości, bo był wielkim, polskim patriotą – mówił.

Zdaniem Morawieckiego, to „bardzo cenna i wspaniała idea i znakomity pomysł, żeby ten stadion, nasz narodowy stadion, główny stadion polski, nosił imię Kazimierza Górskiego”. – Tak, jak „Orły Górskiego” dawały nam nadzieję takiego spojrzenia na piłkę nożną, tak jego spojrzenie na młodzież, na kształcenie młodzieży, dawało nadzieję na lepszą przyszłość i polskiego sportu i w ogóle Polski – powiedział premier.

Dodał, że PGE Narodowy, to „twierdza polskich kibiców”, „twierdza polskiego patriotyzmu”. – Tutaj polska drużyna od 7 lat nie przegrała meczu”- dodał szef rządu.

Kazimierz Górski był twórcą sukcesów polskiej reprezentacji w piłce nożnej w latach 70. Skuteczny taktyk i cierpliwy nauczyciel, miał wyjątkowy dar bardzo trafnej oceny boiskowej rzeczywistości. Był jedną z najbardziej szanowanych osób w polskim środowisku sportowym. W plebiscycie pisma „Piłka Nożna” został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Do historii przeszły jego powiedzenia – „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie” czy „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”.

Zajmował się także działalnością społeczną. Był wyjątkowo skromnym i życzliwym człowiekiem.

Pod kierownictwem Kazimierza Górskiego nasza reprezentacja osiągnęła największe sukcesy piłkarskie – złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku, III miejsce podczas finałów mistrzostw świata w 1974 roku i dwa lata później srebrny medal olimpijski w Montrealu. Zwycięska drużyna przeszła do historii pod nazwą „Orły Górskiego”.

Od tych sukcesów reprezentacji rozpoczęła się „złota era” polskiego futbolu. Kazimierz Górski prowadził drużynę narodową w 73 meczach, osiągając 45 zwycięstw. Pod okiem słynnego trenera rozwinęły się takie talenty, jak: Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato i Jan Tomaszewski.

Po zakończeniu pracy z drużyną narodową był trenerem kilku klubów greckich, miedzy innymi Panathinaikosu Ateny i Kastorii, z którymi również zdobywał tytuły mistrzowskie i puchary kraju. Po powrocie do Polski, w latach 1991-1995, sprawował funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. W 2001 roku Kazimierz Górski został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej – Złotym Orderem Zasługi FIFA.

Był też związany z Lubelszczyzną. W latach 1961-1962 był trenerskim konsultantem w Stali Kraśnik. W roku 1963 został trenerem Lublinianki, z którą awansował do II ligi. W 1970 roku był konsultantem w Motorze Lublin. Właśnie pełniąc tę funkcję, dowiedział się, że został wybrany na selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski.  

Kilka miesięcy temu (25 lutego) Sejm uczcił pamięć słynnego selekcjonera biało-czerwonych, przyjmując specjalną uchwałę. – 2 marca 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego – wybitnego trenera, legendarnego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i działacza Polskiego Związku Piłki Nożnej, który stał się niekwestionowanym symbolem polskiego sportu i zajął szczególne miejsce w pamięci rodaków – głosi przyjęta uchwała.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. PAP/Piotr Nowak

Exit mobile version