Katolicki Uniwersytet Lubelski podpisał porozumienie w sprawie kontynuacji współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Porozumienie dotyczy między innymi współpracy w obszarze zatrudniania pracowników z niepełnosprawnością, ale także wsparcia naukowego i dydaktycznego studentów, otwierania nowych kierunków studiów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i opracowania materiałów dydaktycznych dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.
– Państwo, Kościół, szkoła i uniwersytet są w służbie człowieka, a tym bardziej tego człowieka, który potrzebuje więcej troski – mówi ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor ds. misji i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Po części wszyscy jesteśmy w jakimś sensie niepełnosprawni: potrzebujemy pomocy drugiego człowieka: czy teraz, czy w przyszłości – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy KUL-em i PFRON-em
– Katolicki Uniwersytet Lubelski od lat jest liderem, jeśli chodzi o dostosowanie uczelni do potrzeb pracowników i studentów z niepełnosprawnościami – mówi prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz. – Już co najmniej od 20 lat na KUL-u na wszystkich pomieszczeniach są tabliczki w alfabecie Braille’a. Są windy mówiące. Są różnego rodzaju ułatwienia, które pozwalają się przemieszczać między piętrami – dodaje.
Na KUL zatrudnionych jest 57 pracowników z różnymi niepełnosprawnościami, a także studiuje 215 osób z niepełnosprawnościami.
LilKa / opr. LysA
Fot. Iwona Burdzanowska