Kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej. W sobotę zebrano ponad 12 tys. zł

kwesta2 311021 017 2021 10 31 145841

Na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, drugi dzień trwa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. W sobotę kwestujący zebrali ponad 12 tys. zł.

CZYTAJ: Łukasz Jemioła: myślę, że warto zadbać o te dzieła sztuki, które są na cmentarzu przy ul. Lipowej

– Z każdą godziną przybywa ludzi odwiedzających groby na cmentarzu. Zaczyna się robić ruch, choć nie są to jeszcze tłumy. Dziś kwestował wiceprezydent Lublina Mariusz Banach, piosenkarz Łukasz Jemioła i szkolna młodzież. Po południu będzie kwestować wokalista Krzysztof Cugowski, zawodnicy Motoru Lublin i nasi żużlowcy – powiedziała PAP w niedzielę przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Marta Goździowska-Łupkowska.

CZYTAJ: Pisarz Marcin Wroński kwestuje na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków [ZDJĘCIA]

W sobotę kwestujący zebrali ponad 12 tys. zł: – Jest to spora kwota, tym bardziej że w sobotę nie było dużo ludzi na cmentarzu – dodała Goździowska-Łupkowska i zaznaczyła, że pogoda jest idealna na kwestowanie, „jest ciepło, słonecznie, można spacerowym krokiem przejść przez cmentarz, spotkać kwestarza i przekazać mu datek”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Drugi dzień 35. kwesty przy cmentarzu na Lipowej w Lublinie

ZOBACZ ZDJĘCIA: Dzień pierwszy 35. kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków przy ul. Lipowej w Lublinie

Kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie organizowana jest 35. raz. Dotychczas z zebranych pieniędzy odremontowano około 300 zabytkowych nagrobków.

– Z tegorocznej kwesty chcielibyśmy odnowić nagrobki z XIX w., które zostały uszkodzone w czasie tegorocznej sierpniowej wichury. Pod uwagę bierzemy też te wszystkie nagrobki, o które nikt nie dba, a są to dzieła sztuki – powiedziała Goździowska-Łupkowska.

CZYTAJ: Artyści kwestują na cmentarzu przy ul. Lipowej. Wśród nich Mietek Jurecki

Koszt renowacji zabytkowego nagrobka uzależniony jest od nagrobka. Przykładowo odnowienie nagrobka wykonanego z piaskowca z rzeźbami może kosztować do 20 tys. zł.

Kwesta w niedzielę potrwa do godz. 18.00, w poniedziałek od 8.00 do 18.00.

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie powstał pod koniec XVIII w. Ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Spoczywają na nim m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński, a także kupiec Jan Mincel, opisany przez Bolesława Prusa w powieści „Lalka”. Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy i rosyjscy. W części katolickiej cmentarza jest mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej – żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami.

RL/ PAP/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version