W pojazdach komunikacji miejskiej w Lublinie będą używane lampy wykorzystujące do dezynfekcji promieniowanie UV-C. Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na zakup specjalnych urządzeń, które zostaną zamontowane w 250 autobusach i trolejbusach.
Promieniowanie UV-C niszczy wirusy, w tym SARS-CoV-2, a także bakterie, grzyby i pleśnie. Dzięki specjalnym osłonom urządzenie nie kieruje promieniowania UV-C do przestrzeni pasażerskiej. Może być więc bezpiecznie eksploatowane podczas obecności pasażerów w pojeździe.
CZYTAJ: Lampy oczyszczą powietrze w lubelskich autobusach
– Chcemy, aby nasze pojazdy były bezpieczne dla pasażerów, także pod kątem kolejnej fali koronawirusa czy sezonu grypowego – tłumaczył wcześniej prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Tomasz Fulara. – Zostaną one zamontowane w kanałach wentylacyjnych, tam, gdzie powietrze jest filtrowane i krąży wewnątrz autobusu. Dzięki temu całe powietrze, które znajduje się w tak zwanym recyklingu, zostanie prześwietlone przez promienie UV. W ten sposób nadmuch powietrza będzie czysty i wolny od biologicznych zanieczyszczeń: od wszystkich grzybów, bakterii, patogenów wirusowych.
Lampy mają pojawić się w pojazdach komunikacji miejskiej w Lublinie w ciągu dwóch miesięcy. Koszt ich zakupu i instalacji to ponad 2 miliony 400 tysięcy złotych.
MaK / opr. ToMa
Fot. archiwum