Profesor Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, otrzymał 9 października nagrodę Totus Tuus w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”. W uzasadnieniu stwierdzono, że nagroda ta została przyznana „za prowadzenie ludzi poza to co widzialne i tymczasowe, poprzez tworzenie sztuki będącej świadectwem chrześcijańskiej nadziei”.
– Wydaje mi się, że do dzisiaj zanurzam się w zauważeniu człowieka i jego obecności tutaj. Sam przez cały czas przeczuwałem, że jest jakaś siła, coś istotnego w dziedzinie duchowości. I chciałem się w każdej premierze teatralnej przybliżyć do tego odczucia, do tego pytania, które sobie zawsze zadajemy: „Ku czemu to zmierza?”. I każdy spektakl jest tym pytaniem – mówił odbierając nagrodę Leszek Mądzik.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Statuetki w kształcie wzbijającego się do lotu anioła zostały wręczył w ramach obchodów Dnia Papieskiego, który w tym roku przypada 10 października.
Wyróżnienia przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w czterech kategoriach: „Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Promocja godności człowieka”, „Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania nauczania Jana Pawła II” i „Totus medialny”. Przyznawana jest też nagroda specjalna.
W kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzono lekarkę rodzinną Katarzynę Jachimowicz „za świadectwo obrony życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci oraz prawa do klauzuli sumienia”.
W kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” nagrodzono filologa i filozofa prof. Stanisława Grygiela – „za twórczość naukową i publicystyczną poświęconą myśli Jana Pawła II i współtworzenie światowych ośrodków naukowych teologii ciała, małżeństwa i rodziny”.
Totusa medialnego otrzymała wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu”. Doceniono jej działalność ewangelizacyjną z wykorzystaniem telewizji i mediów społecznościowych, łączącą pasję i profesjonalizm z charyzmatem i osobistą formacją.
Nagrodę specjalną otrzymał Rycerz Kolumba, prawnik Carl Albert Anderson – „za promocję osoby św. Jana Pawła II oraz wiarygodne wcielanie w życie na arenie międzynarodowej głoszonych przez niego wartości”.
W uroczystości uczestniczyli m.in: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Rafał Markowski, przedstawiciele świata kultury, księża, siostry zakonne i stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ksiądz Dariusz Kowalczyk mówił, że kapituła nagradza osoby, które realizują przesłanie papieża Jana Pawła II. – Nagroda Totus Tuus zwana jest w Polsce katolickim Noblem i jest przekazywana osobom, które inspirując się papieskim nauczaniem, budują cywilizację miłości w bardzo różnych obszarach życia – mówił ksiądz Dariusz Kowalczyk.
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz mówił, że nominowani i nagrodzeni mają związek z dziełem i nauczaniem Jana Pawła II. – Jeżeli służą jego promocji – dzieła i nauczania – czy to w płaszczyźnie kultury, bo papież był człowiekiem kultury czy poezji, czy pisarstwa, bo był pisarzem, czy w płaszczyźnie kultury takiej jak aktorstwo, bo był też aktorem, czy w płaszczyźnie filozofii i teologii, bo był teologiem i filozofem, a przy tym sam papież był człowiekiem medialnym i mediom służył, i dlatego ludzie, którzy się wpisują w ten kierunek dostają takie nagrody – mówił kardynał Kazimierz Nycz.
W uroczystości uczestniczyli m.in: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Rafał Markowski, przedstawiciele świata kultury, księża, siostry zakonne i stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
ToMa / IAR / PAP