Lubelskie: 70 procent łóżek covidowych zajętych

img 20211015 153851 2021 10 18 191834

– W poniedziałek 18 października na Lubelszczyźnie zajętych było 70 proc. miejsc przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. W 8 z 18 szpitali zajęte były wszystkie łóżka na oddziałach zakaźnych.

Z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w poniedziałek zajętych w regionie było blisko 70 proc. łóżek dla pacjentów COVID-19, tj. 635 na 917 łóżek, w tym 36 respiratorów. Po południu w poniedziałek nie było wolnych miejsc w 8 z 18 szpitali z oddziałami zakaźnymi na Lubelszczyźnie. Wolnych łóżek brakowało w szpitalach w: Krasnymstawie, Łukowie, Parczewie, Puławach, Rykach, Białej Podlaskiej, a także dwóch placówkach w Lublinie: SPSK1 przy ul. Staszica i Instytucie Medycyny Wsi.

Z kolei w szpitalu tymczasowym w Lublinie zajętych było 57 z 84 miejsc dla zakażonych SARS-CoV-2.

Dodatkowo 6 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Dęblinie uruchomił salę dla chorych z koronawirusem. Przyjmuje pacjentów, dla których nie ma wolnych łóżek w lecznicy w Puławach. – Puławska placówka dysponuje 21 łóżkami zakaźnymi, 2 z respiratorem i 3 obserwacyjnymi. Wszystkie łóżka są zajęte – powiedział w poniedziałek dyrektor SP ZOZ w Puławach Piotr Rybak. Dodał, że w piątek była obawa, że zabraknie miejsc na weekend. – Uzgodniliśmy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, że szpital w Dęblinie ruszy w poniedziałek z miejscami covidowymi. Ale gdyby coś się działo, to Dęblin jedną salę może uruchomić wcześniej. Tak się stało i już w sobotę dwie osoby covidowe trafiły do Dęblina – powiedział Rybak.

Z danych na stronach rządowych wynika, że na Lubelszczyźnie w pełni zaszczepionych jest 811 tys. osób, co stanowi 38,6 proc. populacji mieszkańców Lubelszczyzny.

CZYTAJ: „COVID to nie jest taka grypa”. Nie ma lepszej metody profilaktyki niż szczepienia

– Jeśli chodzi o kwestię szczepień, problemem w województwie lubelskim jest dotarcie do wszystkich mieszkańców. Wielokrotnie wspominałem, że taką rolę mogą pełnić m.in. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, nauczyciele, dyrektorzy szkół, księża. Niestety w przestrzeni publicznej coraz więcej jest informacji, które budują niepotrzebne, negatywne emocje, czego efektem jest wskaźnik szczepień – zaznaczył wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek 18 października o 290 nowych zakażeniach na Lubelszczyźnie. 16,7 tys. osób jest na kwarantannie. 

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version