Lublin: będą zmiany w komunikacji miejskiej. Ruszają konsultacje i badania

komunikacja1 2021 10 20 172430

Dworzec Metropolitalny w Lublinie stanie się centralnym węzłem przesiadkowym. Ma też sprawić, by do miasta wjeżdżało mniej samochodów. Będzie to możliwe dzięki zmianom w komunikacji miejskiej, która dostosuje się do potrzeb osób z podlubelskich miejscowości, dojeżdżających do pracy i szkoły.

Lublin zaczyna dyskusję, która ma na celu ulepszenie komunikacji miejskiej. Wszystko po to, aby mieszkańcy regionu korzystali właśnie z niej, a nie z własnego samochodu.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa prezydenta Krzysztofa Żuka

– Patrzymy na to z punktu widzenia koniecznych nowych linii i nowego układu komunikacyjnego. Ale widzimy to też, jako szansę, aby zmniejszyć ruch samochodowy w mieście – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Musimy wziąć pod uwagę preferencje naszych mieszkańców, które uczynią łatwiejszym podjęcie przez nich decyzji, aby przesiąść się do komunikacji zbiorowej. W 2021 roku rozpoczynamy dyskusję na temat obsługi komunikacyjnej miasta. Oczywiście wraz z oddaniem do użytku Dworca Metropolitalnego, stanie się faktem obsługa komunikacyjna w Lubelskim Obszarze Metropolitalnym. Stąd kilka etapów przygotowań: od zbierania wniosków, pomysłów i opinii mieszkańców oraz kierowców, po prowadzenie – wspólnie z Politechniką Lubelską – badań natężenia ruchu.

Pierwszy etap to przygotowanie do rozpoczęcia właściwych konsultacji społecznych. Zakłada rozpoznanie i diagnozę potrzeb pasażerów. Dotyczy to zarówno mieszkańców miasta, jak i ościennych gmin.

– W proces tworzenia nowego układu połączeń zostaną też włączone rady dzielnic – wylicza Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – Będziemy po pierwsze zliczać pasażerów. Po drugie w badaniu pojawią się elementy struktury pasażerskiej: czy jedzie emeryt, czy student. Sprawdzimy też kierunki i cele podróży. Do tego postaramy się też dać krótką ankietę, w której pasażerowie będą mogli się wypowiedzieć, jak oceniają komunikację w poszczególnych segmentach oraz co chcieliby zmienić.   

Jak dodał od czwartku 21 października, na stronie ztm.lublin.eu zamieszczona zostanie ankieta online, zawierająca kilka pytań dotyczących preferencji i zachowań komunikacyjnych. Za jej pośrednictwem mieszkańcy będą mogli również zgłaszać własne propozycje zmian. ZTM udostępni w tym celu także numer telefonu: 81 466 96 64 oraz adres e-mail: konsultacje@ztm.lublin.eu.

Prezydent Lublina zapewnił, że rozmowy z pobliskimi samorządami już trwają. Dotyczą one współfinansowania przedsięwzięcia oraz kontaktu z ich mieszkańcami w procesie tworzenia nowych połączeń. – To, jak będą uzgadniać z mieszkańcami te rozwiązania władze poszczególnych gmin, pozostawiamy w rękach ich organów i Zarządu Transportu Miejskiego. Kluczowa będzie płaszczyzna uzgodnień z władzami sąsiednich samorządów, bo komunikacja zbiorowa w Lubelskim Obszarze Metropolitalnym będzie musiała być oparta na partycypacji finansowej naszych sąsiadów – stwierdza Krzysztof Żuk.

W stworzeniu nowej siatki połączeń niezbędne będzie opracowanie modelu ruchu drogowego dla Lublina, który pozwoli na przewidywanie zmian.

– Ten proces opiera się na matematycznych procesach przepływu ruchu – tłumaczy Arkadiusz Niezgoda, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością Urzędu Miasta Lublin. – Ten model nie powstaje tylko po to, aby sprawdzić tę siatkę połączeń, ale jest narzędziem dużo szerszym, niezbędnym dla planowania rozwoju miasta. W tym przypadku zostanie wykorzystany dla potwierdzenia prowadzonych konsultacji i uzyskanych wyników.

Proces tworzenia nowego układu komunikacji miejskiej w Lublinie potrwa do listopada 2022 roku.    

W opracowaniu ostatecznego układu połączeń wsparcia miastu udzieli Politechnika Lubelska. 

RyK / ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version