Lublin: bogata tradycja i nowoczesność. Zespół Szkół Plastycznych świętował 90-lecie istnienia [ZDJĘCIA]

plast 281021 006 2021 10 28 203918

To szkoła z bogatą tradycją sięgającą początków XX wieku. Zespół Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie świętował w czwartek 28 października 90-lecie istnienia. Uroczystości z powodu koronawirusa odbyły się z rocznym opóźnieniem.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Jubileusz 90-lecia Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie

– To jest taki moment, kiedy przypominamy sobie cały dorobek, na który składa się tak naprawdę kilka  szkół – mówi dyrektor placówki Krzysztof Dąbek. – Zespół Szkół Plastycznych jest spadkobiercą kilku placówek: Wolnej Szkoły Rysunku i Malarstwa, potem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, przez krótki czas Liceum Kulturalno-Oświatowego. Potem mamy okres, kiedy powstają dwie szkoły: Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych i Liceum Plastyczne, tworzące Zespół Szkół Plastycznych. Wiele nazw, ale ciągłość jednej szkoły. Do tego wszystkiego się przyznajemy, ponieważ również i nasza kadra pedagogiczna, pomimo różnych zmian organizacyjnych, zachowała pewną ciągłość. Natomiast w przyszłym roku powracamy do 5-letniego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. I to jest ostatni moment, kiedy Zespół Szkół Plastycznych może zrealizować taki jubileusz.

– Czasami, czytając jakieś czasopismo, na przykład w poczekalni, wyłuskuję znajome nazwisko: rozchwytywana scenarzystka w Hollywood czy telefon z pałacu Buckingham, bo nasza absolwentka ma konserwować jakieś meble – mówi Krzysztof Barański. – Ponieważ sprawdzają przeszłość pięć lat wstecz, więc telefony również są do nas. Uczymy przede wszystkim kreatywności, która przydaje się w każdej dziedzinie. Zresztą przez pewien czas wielu techników dentystycznych szukało naszych absolwentów, bo po rzeźbie rozwinięta jest wyobraźnia przestrzenna – i okazywało się, że również w takiej dziedzinie można pracować.

– Jestem tu nauczycielem od tylu lat, że nawet niektórzy moi wychowankowie są tutaj profesorami – mówi Marek Sugier, absolwent szkoły, uczący w niej projektowania graficznego i informatyki. – Miałem epizody w dwóch innych szkołach i miałem nawet zamiar rozstać się z zawodem nauczyciela, jednak klimat tej szkoły i wspaniała młodzież spowodowały to, że już od ponad 30 lat jestem nauczycielem.

– Jesteśmy w tej chwili w pracowni podstaw fotografii i filmu oraz fotografii artystycznej – mówi Krzysztof Barański. – Mamy tutaj całą ścianę Grand Prix, złotych i srebrnych medali. Również snycerka od wielu lat zdobywa nagrody. Na bardzo wysokim poziomie jest tkanina. Rysunek, malarstwo na przeglądach makroregionalnych – tu również jesteśmy zauważani.

– Szkoła daje mi pole do popisu, mogę spełniać swoje pasje, realizować się artystycznie, znaleźć w sobie wrażliwość na sztukę i otaczające mnie piękno – mówi uczennica klasy IIIa, techniki rzeźbiarskie.

– Uczymy się podstaw, jeśli chodzi o rozrysowanie układów mieszkań oraz ćwiczymy umiejętność wyobrażania sobie przestrzeni i kreatywność. Jest ciężko, bo jednak łączy się wszystkie przedmioty ogólne z artystycznymi, ale dzięki temu bardziej się rozwijamy – mówi uczennica klasy III b, aranżacja wnętrz.

– Jeżeli chodzi o średnią zdawalności matur, to jesteśmy powyżej średniej, więc poziom nauczania ogólnokształcącego jest bardzo wysoki. Coraz częściej zdarza się, że ludzie mimo ukończenia szkoły artystycznej, wybierają studia na przykład medyczne, filologie i tak dalej – mówi Marek Sugier.

– Nasza szkoła przede wszystkim przygotowuje młodzież do podjęcia nauki w tym ostatnim etapie edukacyjnym, czyli na wyższych studiach artystycznych – podkreśla Krzysztof Dąbek. – Większość młodzieży wybiera taką drogę, bo ona tak naprawdę kierunkuje potem to, co młody człowiek będzie robił na rynku pracy. Ale może też znaleźć się na rynku przede wszystkim usług reklamowych, nie tylko tradycyjnych dziedzin sztuki, takich jak na przykład rzeźba. Są też tacy absolwenci, którzy po snycerstwie u nas otworzyli swoje własne prywatne zakłady renowacyjne. Ale przede wszystkim chodzi tutaj o przygotowanie w technikach cyfrowych, graficznych, animacji. Aczkolwiek nasza szkoła charakteryzuje się tym, że stara się wyważyć te dwie różne strony edukacji: to, co związane z tradycją i to, co związane z nowymi technologiami.

Do Zespołu Szkół Plastycznych uczęszcza koło 200 uczniów. Placówka kształci w specjalizacjach artystycznych, takich jak na przykład: fotografia artystyczna, tkanina artystyczna, rysunek, rzeźba, malarstwo. Zespół oferuje także kształcenie w zakresie projektowania: graficznego oraz aranżacji wnętrz.

LilKa/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version