W Lublinie trwają uroczystości odpustowe w 7. rocznicę intronizacji obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Obraz znajduje się w kościele parafialnym Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej, gdzie o godzinie 12.00 mszę odprawił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystości odpustowe w 7. rocznicę intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej
– Bardzo cieszę się, że jest w tym nowym, pięknym sanktuarium, gdzie przez jej wstawiennictwo, orędownictwo wielu wiernych będzie przychodzić tutaj, by oddać Jej cześć, ale przede wszystkim, by poprosić ją jako najlepszą Matkę, Orędowniczkę w swoich różnych potrzebach – podkreślał abp Mieczysław Mokrzycki.
Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki mówił też o sytuacji Kościoła katolickiego na Ukrainie. Obecnie liczba wiernych wynosi tam około 2 miliony. Wciąż budowane są też nowe kościoły.
– Kościół katolicki na Ukrainie odradza się – zaznaczył arcybiskup Mokrzycki. – Nie byłoby to możliwe bez wsparcia wiernych i duchownych, między innymi z Polski. Byli to księża i siostry zakonne, którzy przyjeżdżali na tamte tereny i odradzali Kościół nie tylko duchowy, ale także materialny. Podnosili go z ruin, które spowodowały długie lata komunizmu. Kiedy kardynał, mój poprzednik, objął diecezję w 1991 roku, zastał zaledwie 6 kapłanów i 8 czynnych kościołów. Archidiecezja lwowska ma dzisiaj 225 kapłanów, 116 parafii i 208 kościołów filialnych. Wszystko właśnie dzięki tej solidarności, żeby dalej prowadzić działalność misyjną
– Obraz Matki Bożej Latyczowskiej codziennie odwiedzają pielgrzymi z całej Polski – mówił proboszcz parafii przy ul. Bursztynowej w Lublinie, ks. Marek Warchoł. – Ludzie przybywają indywidualnie, przychodzą też grupy. Przychodzą i modlą się. Przychodzą z bólem serca, a odchodzą pocieszeni. To jest ten wymiar pocieszenia i umocnienia, a czasami jakiegoś uzdrowienia, przeważnie duchowego. Daj Boże, że także tego związanego z chorobami i cierpieniem ludzkim.
Wizerunek Matki Bożej Latyczowskiej jest kopią obrazu z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Został namalowany w połowie XVI wieku, później trafił do Latyczowa na Ukrainie, dziś znajduje się w świątyni na Czubach w Lublinie.
Obraz intronizowano i udostępniono do publicznego kultu w 2014 roku.
MaTo / opr. WM
Fot. Piotr Michalski