Mieszkańcy Lublina są aktywni? Zakończyło się głosowanie w Budżecie Obywatelskim

rusza glosowanie viii bo 2 2021 10 11 180027

W nocy z niedzieli (10.10) na poniedziałek (11.10) zakończyło się głosowanie nad projektami VIII edycji lubelskiego Budżetu Obywatelskiego. Swój głos metodą elektroniczną oddało 17 tys. 274 mieszkańców miasta. To o ponad 150 więcej niż przed rokiem.

Głosowanie elektroniczne jest kluczowe, ponieważ swój głos oddaje w ten sposób około 90% wszystkich osób. Pozostali głosują w sposób tradycyjny – papierowy.

– Tegoroczna frekwencja jest zgodna z oczekiwaniami – mówi dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, Piotr Choroś. Poza tym do głosów internetowych, należy doliczyć te, zaznaczone na formularzach papierowych. Ogólny bilans będzie więc lepszy niż rok temu.

– W Budżecie zagłosowało więc około 19-20 tysięcy osób. Odnosząc to do wyników z 2020 roku, jesteśmy na tym samym poziomie. Budżet Obywatelski funkcjonuje w Lublinie ósmy rok. Jak każda rzecz, która jest stała w mieście, nie budzi już takich emocji. Kiedy robimy coś pierwszy albo drugi raz, wszyscy zwracają na to uwagę. Ale jeśli dzieje się to po raz ósmy, część osób zapomina  – mówi Piotr Choroś.

Innego zdania na temat tegorocznej frekwencji jest Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności: – To informacja nie do końca pozytywna. Od wielu lat liczba osób głosujących w Budżecie Obywatelskim spadała. W tym roku wprawdzie się nie zmniejszyła, ale też niewiele wzrosła. Pokazuje to, że ten Budżet traci swoją wewnętrzną energię. Chociaż wiem, że duża część osób rezygnuje z głosowania, bo jest zawiedziona, iż projekty, na które oddały głos nie są realizowane. I to nie tylko przez rok, ale często przez kilka lat – mówi Krzysztof Kowalik.

Piotr Choroś twierdzi z kolei, że mieszkańcy nadal są aktywni i chcą się angażować. A frekwencja jest tego dowodem.

– Jeśli po tylu latach nie mamy wyraźnych spadków, jest to informacja, że jest dość spora grupa mieszkańców, bo nie mówimy tutaj o setkach, tylko tysiącach osób w mieście, dla których Budżet Obywatelski jest ważny, które biorą udział w głosowaniu, a wcześniej zgłosiły swoje projekty. Na dzisiaj są to takie fajne liczby, które pokazują, że praca, jaka została wykonana, nie poszła na marne – dodaje Piotr Choroś.

Na marne nie pójdzie też praca nauczycieli i uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Wystartowali oni w tegorocznym Budżecie w określonym celu. Chcą wyremontować zaniedbane boisko piłkarskie. Ważny jest też sposób, w jaki nastolatkowie zbierali podpisy. – Uczniowie na lekcjach wychowania fizycznego lub na przerwach zbierali głosy przed szkołą. Były komputery i mieszkańcy, którzy chcieli, podchodzili i głosowali, a uczniowie im pomagali. Przed szkołą zebraliśmy około 2 tysięcy głosów – opowiada Norbert Kołodziejczyk, nauczyciel wychowania fizycznego w placówce.

Formularze złożone w formie tradycyjnej – papierowej – będą liczone przez urzędników przez najbliższe kilka tygodni. W tegorocznej edycji mieszkańcy mogli głosować w sumie na 154 projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Szczegółowe wyniki VIII edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną opublikowane prawdopodobnie na początku listopada.

W tegorocznym budżecie obywatelskim mieszkańcy mogli wybierać spośród 154 projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich. Na realizację zadań urząd miasta przeznaczył 12,5 miliona złotych.

FiKar / opr. ToMa

Fot. lublin.eu / nadesłane

Exit mobile version