Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie: zabytkowy samochód cysterna zostanie wyremontowany

img 20211012 112047 1 1300x975 2021 10 14 142019

Samochód ciężarowy z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie dołączył do programu „Pod dobrymi skrzydłami” i zostanie odnowiony. Renowację wykonają Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A.

Samochód ciężarowy star 266 cysterna był wykorzystywany między innymi do dostarczania paliwa na lotniskach wojskowych. Dystrybutor umożliwił tankowanie pojazdów bezpośrednio z cysterny z jednoczesnym pomiarem ilości tankowanego paliwa.

– Pojazd zostanie poddany renowacji, a potem zostanie ustawiony na dioramie przy samolocie MIG-21. Będzie to stanowisko odtwarzania gotowości bojowej samolotu i nawiązanie do tego, że samolot sam z siebie nie lata, tylko musi być obsłużony przez grupę lotniskową – powiedział w czwartek Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski.

Samochód został przekazany do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przez 16 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Drawsku Pomorskim. Renowację pojazdu wykonają Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. w Dęblinie. Jak dodał Pawłowski, pojazd dołączył tym samym do programu „Pod dobrymi skrzydłami”, który od 2017 roku umożliwił już kilku muzealnym eksponatom odzyskać ich dawny blask i sprawność. Zakres prac renowacyjnych przewiduje m.in. uzupełnienie brakujących części pojazdu, wykonanie niezbędnych prac blacharskich, uzupełnienie karoserii oraz wykonanie oryginalnego malowania.

Umowę o współpracę w zakresie renowacji pomiędzy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie a Woskowymi Zakładami Inżynieryjnymi S.A. podpisano 12 października 2021 r. – Nasza umowa zakłada, że pojazd wróci do nas przed sezonem letnim i do 22 kwietnia 2022 roku powinny zakończyć się prace remontowe. Pojazd wróci do nas jak nowy, bo Wojskowe Zakłady Inżynieryjne to taki sprawdzony partner – podkreślił Pawłowski.

Koszt renowacji pojazdu ponoszą WZI. – To społecznie zaangażowana firma, która dostrzega potrzeby placówek muzealnych i cieszymy się, że ten partner wspiera nasze działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym wypadku Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – zaznaczył Pawłowski.

Star 266 to podstawowy terenowy samochód ciężarowy średniej ładowności Wojska Polskiego od lat 70. Produkcja seryjna w Fabryce Samochodów Ciężarowych „STAR” w Starachowicach trwała w latach 1973-2000. Zastąpił w produkcji samochody rodziny Star 66 – 660. Pojazd używany był w licznych wersjach zabudowy: od typowej ciężarówki ze skrzynią, przez nadwozia zamknięte, specjalne, aż po cysterny, koparki, dźwigi. Pojazd zdobył także uznanie zagranicą. Wyeksportowano łącznie 4659 sztuk do ZSRR, Węgier, Angoli, Jemenu, Libii i Birmy.

RL / PAP / opr. WM

Fot. muzeumsp.pl

Exit mobile version