Pokazy praktycznej nauki zawodów w nowoczesnych pracowniach m.in. mechanicznych, mechatronicznych i informatycznych, mogli zobaczyć uczniowie szkół podstawowych podczas rozpoczynającego się Tygodnia Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół w Piaskach.
– Tworzenie warsztatów przy szkołach to jej przyszłość. Poza wiedzą młodzież oczekuje praktycznych umiejętności – podkreśla Beata Kędrak, wicedyrektor Zespołu Szkół w Piaskach. – Przyszłością szkół jest przede wszystkim kształcenie w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych warunków pracy. To jest tworzenie nowych pracowni. Środki unijne pozwoliły nam na naprawdę bardzo dobre ich wyposażenie. To w dużej mierze zachęca młodzież. Mamy trzy pracownie informatyczne do kształcenia w zawodzie technik-informatyk, trzy pracownie fryzjersko-kosmetyczne do kształcenia w zawodzie usług fryzjerskich i bardzo duże warsztaty do kształcenia w branży motoryzacyjnej: technika pojazdów samochodowych, mechanika pojazdów samochodowych oraz wyposażoną pracownię mechatroniczną.
– Myślałam o tym, żeby pójść na wizażystkę lub makijażystkę. To część profili, które tutaj są. Dzięki temu uczniowie, którzy są zainteresowani czym innym, mogą odkryć nową pasję i coś nowego, co ich interesuje – mówi jedna z uczennic.
– Chcemy, aby młodzież z powiatów świdnickiego i krasnostawskiego z ósmych klas szkół podstawowych poznała walory szkół zawodowych i technicznych – zaznacza starosta świdnicki Łukasz Reszka. – Dla nas taką perełką, jeżeli chodzi o Zespół Szkół w Piaskach, jest przede wszystkim kształcenie w zawodzie technika i mechanika pojazdów samochodowych.
– Dysponujemy komputerami, które diagnozują pojazdy samochodowe, a także urządzeniami do nauki w zawodzie mechatronik: manipulatorami, zrobotyzowanymi ramionami procesów produkcyjnych, maszynami CNC, drukarkami 3D. Uczniowie sami składają sprzęt, programują i później go obsługują – mówi Paweł Kudeń, kierownik warsztatów szkolnych Zespołu Szkół w Piaskach.
– Idę w stronę techniczną informatyki. Robiliśmy różne symulacje, a następnie pracowaliśmy na sprzęcie. Niekiedy coś nam nie wychodziło i poprawialiśmy różne rzeczy. Działamy z żywym sprzętem – opowiada Kacper Zagraba z III klasy technikum informatycznego.
– Mamy dosyć nowy sprzęt najwyższej jakości i dobrych nauczycieli. Są tu różne szlifierki, obrabiarki, skrawarki. Wszystko jest elektroniczne, komputerowe. Jest czego się nauczyć – mówi Sebastian z II klasy technikum mechanicznego.
– Jesteśmy w jednej z pięciu pracowni do nauki w zawodzie technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych – mówi Paweł Kudeń. – Znajdujemy się w pracowni diagnostyki, gdzie są podnośniki czterokolumnowe wyposażone w szarpaki i geometrię kół pojazdu. W tej pracowni odbywają się również egzaminy zawodowe. Mamy też projekty, które prowadzimy z uczniami. To nasz szkolny maluch, który podlega odrestaurowaniu. Są do niego już wszystkie części i uczniowie powoli, konsekwentnie go składają. W ramach naszego kolejnego projektu jest dokonywana konwersja auta ze spalinowego na elektryczne.
– Jest to branża i dziedzina, którą należy rozwijać. My cały czas to robimy. Obecne czasy pokazują, że na rynku pracy potrzeba fachowców, ekspertów. Cieszę się, że dostrzega to również młodzież, myśląc o swojej przyszłości. Dostrzegają to również rodzice. Wykorzystujemy zaplecze, jakim jest dobrze wyposażona placówka – podkreśla Łukasz Reszka.
Poza pokazami w pracowniach uczniowie podstawówek będą mogli porozmawiać z doradcą zawodowym. Pokazy będą się odbywały przez cały tydzień. Ze względu na pandemię do szkoły przyjeżdżają grupy uczniów liczące do 50 osób.
RyK / opr. WM
Fot. pixabay.com