Najpiękniejsze tradycyjne i współczesne wieńce dożynkowe można oglądać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.
– Pierwsze miejsce wśród wieńców tradycyjnych zajął wieniec z sołectwa Dębów z gminy Sosnówka w powiecie bialskim – mówi członek zarządu województwa lubelskiego Zdzisław Szwed. – Ma kształt korony, wykonany jest z różnych kłosów zbóż, kwiatów, warzyw, owoców, nasion. W środku wieńca znajduje się bochen chleba. Co roku wieniec tradycyjny, który wygrywa w dożynkach wojewódzkich, jest prezentowany w roku następnym na dożynkach prezydenckich – dodaje Zdzisław Szwed.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Prezentacja wieńców dożynkowych w Urzędzie Marszałkowskim
– Wykonanie wieńca dożynkowego rozpoczyna się już w czerwcu – mówi jedna z twórczyń Jadwiga Szypiło. – Wtedy to zbiera się zboże, jeszcze niedojrzałe, suszy się je. To ciężka praca, bo trzeba przejechać kilka pól, żeby znaleźć odpowiednie zboże: kłosiaste i różnorodne. Musi być: żyto, owies, jęczmień i pszenica – wylicza Jadwiga Szypiło.
Najlepszy wieniec wykonany metodą współczesną przygotowało Koło Wiejskie w Maryninie z gminy Konopnica w powiecie lubelskim. Przedstawia postać Jana Pawła II. Został przygotowany w ramach uczczenia setnej rocznicy urodzin wielkiego Polaka.
RyK / opr. PrzeG
Fot. Piotr Michalski