„Nasze narody łączy bardzo dużo”. Dni Argentyny na KUL-u [ZDJĘCIA]

argentyna 2021 10 19 233007

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęły się Dni Argentyny. W wydarzeniu biorą udział naukowcy, dyplomaci i studenci, nie tylko kierunków lingwistycznych. Dwudniowe wydarzenie zostało zorganizowane przez władze KUL-u i ambasadę Argentyny w Polsce.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Dni Argentyny w Lublinie

– Nasze narody łączy bardzo dużo, o czym mało kto wie – wyjaśnia prof. Cezary Taracha z Katedry Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL. – Pokażemy Argentynę, jej piękno, różnorodność i bogactwo, ale również jej związki z Polską, bo są one bardzo bogate. Mamy tam bardzo liczną emigrację polską – kilkaset tysięcy ludzi, którzy mają korzenie polskie, rozbudowane duszpasterstwo polonijne, szkolnictwo polskie, prasę. Jest to kraj dla nas bardzo ważny. Ale to też państwo silne pod względem gospodarczym. Jest to kraj, z którym warto intensyfikować współpracę na różnych poziomach, również w obszarze uniwersytetów, kultury, nauki.

Honorowym gościem wydarzenia była Ana María Ramirez, ambasador Argentyny, akredytowana w Polsce i na Litwie.

– Jesteśmy wdzięczni profesorowi Tarasze za zorganizowanie tego wydarzenia i możliwość przybliżenia Polakom naszego kraju. Dużo osób zapewne wie, że Polska i Argentyna mają trwającą wiele lat i bardzo głęboką relacje dyplomatyczną. Warto pamiętać, że jeszcze przed nawiązaniem tak dobrych stosunków dyplomatycznych wielu ludzi emigrowało z Polski do Argentyny i odwrotnie. Te relacje społeczne także budują nasze kraje – mówiła Ana María Ramirez.    

W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej ponad 100 tysięcy Polaków wyemigrowało do Argentyny. Z kolei Argentyńczycy przeprowadzali się do Polski głównie w celach naukowych i zawodowych. Jedną z takich osób jest argentyński dziennikarz Enrique Zanni, który od ponad 30 lat mieszka w Polsce. Podczas wydarzenia jako przedstawiciel mniejszości odebrał dyplom dla Argentyńczyków w Polsce i na Litwie. Jak przyznał, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko, a Argentyńczyków w Polsce, także w Lublinie, przybywa.  

– Jestem po ekonomii. Byłem w Argentynie dziennikarzem, a tutaj przez wiele lat uczyłem hiszpańskiego. Mam żonę z Polski i to dlatego jestem w tym kraju. Widzę, że jest coraz więcej kontaktów nie tylko z Hiszpanią, ale też z Argentyną. Dużo ludzi przyjeżdża tutaj pracować i studiować – mówi Enrique Zanni.

Wręczenie medalu jest tylko jednym z elementów Dni Argentyny. Do przybycia na nie zachęca prof. Cezary Taracha: – Wydarzenie trwa dwa dni. Pierwszy jest pomyślany przede wszystkim dla studentów, drugi bardziej dla uczniów szkół średnich. W programie mamy różne wydarzenia, poczynając od wystawy „Argentyna x 3”. Mamy prelekcje, wystawy, prezentacje, pokaz tanga argentyńskiego, konkursy z nagrodami.

W środę 20 października językoznawcy przybliżą niuanse dialektu argentyńskiego, a miłośnicy sportu będą mogli wysłuchać wykładu na temat rywalizacji piłkarskiej pomiędzy Polską a Argentyną.    

FiKar / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Program:

Wtorek, 19 października 2021 r.

11.00: Spotkanie Ambasador Argentyny oraz Ministra Edukacji i Nauki z władzami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

11.30: Wernisaż wystawy  „Argentyna x 3” (Patio Collegium Norwidianum)

Argentyna w Błękicie i Bieli – Nora Iniesta
Sławni Argentyńczycy w karykaturach – Roman Czwienczek
Fotografie z podróży po Argentynie i Antarktydzie – Kazimierz Kasprzak

12.00: Inauguracja Dni Argentyny (Centrum Transferu Wiedzy sala nr 408)

Hymny Argentyny i Polski (wspólne wykonanie pod kierunkiem studentów Hispanistyki KUL)

15.30: Kwestia malwińska (panel)

Juan Cruz Olivieri, Sekretarz Ambasady Argentyny: Kwestia malwińska i polityka zagraniczna Argentyny (prelekcja połączona z prezentacją multimedialną)
Mjr Guillermo S. Posadas: Wojskowe aspekty konfliktu o Malwiny
Prof. Nora Orłowska (Uniwersytet Gdański): Życie codzienne w Wicekrólestwie La Platy
Podsumowanie panelu: Juan Cruz Olivieri
Pokaz tanga argentyńskiego w wykonaniu Nikoli Augustyniak i Mikołaja Bochniaka

Środa, 20 października (CTW 113)

10.00: Otwarcie drugiego dnia

Mgr Roksana Słaby: Język hiszpański w Argentynie
Błękit i biel. Spektakl z barwami Argentyny  (Teatr „Raz-dwa-trzy-my!” z Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie)
Polska i Argentyna. Przykłady relacji pomiędzy naszymi narodami 
Dr Piotr Wasilewski: O polskiej emigracji do Argentyny 
Prof. Cezary Taracha: Polska ekspedycja w argentyńskie Andy z lat 30. XX wieku
Dr Pablo de la Fuente: Lewandowski, Messi i inni: futbolowe rywalizacje polsko-argentyńskie  
Co wiesz o Argentynie? Konkurs z nagrodami dla uczniów lubelskich liceów 

Exit mobile version