Nauka zachowania na drodze dla najmłodszych. W Białej Podlaskiej otwarto wyjątkowe miasteczko

dzieci min 2021 10 20 203041

Młodzi mieszkańcy Białej Podlaskiej, w bezpiecznych warunkach mogą się uczyć poruszania po drogach. W bialskim oddziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego otwarto stacjonarne miasteczko ruchu drogowego.

Miasteczko ma odzwierciedlać rzeczywisty ruch drogowy. Według założeń inwestycja będzie służyła szczególnie dzieciom i młodzieży. Nauczą się tutaj przede wszystkim zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

O szczegółach opowiada dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej, Igor Dzikiewicz: – Mamy tutaj skrzyżowania, sygnalizację świetlną, tak zwaną ósemkę, przejazd kolejowy. Wszystko to, co niezbędne podczas egzaminu na kartę rowerową. Najistotniejsze jest to, że to wszystko jest zaplanowane pod kątem szkoleniowym. Tutaj nikomu nic złego się nie stanie i te błędy, które tutaj popełnią dzieci podczas uczenia się, można będzie wybaczyć. Na drodze, jeśli popełni się błąd, często jest on nieodwracalny – mówi Igor Dzikiewicz.

– Jeżdżę po miasteczku na hulajnodze elektrycznej i mi się bardzo tutaj podoba. Naprawdę można się tu nauczyć wielu rzeczy. Jest dużo znaków, można się woele  dowiedzieć na temat jazdy na hulajnodze elektrycznej. Najbardziej podoba mi się sygnalizacja świetlna, fajnie to odwzorowuje jazdę po zwykłym mieście – stwierdza 13-letni Bartek.

– Sprawuję nadzór nad przeprowadzanymi egzaminami na wszystkie kategorie prawa jazdy. Tutaj w bardzo prosty sposób mogą się wszyscy – od dzieci, przez starszych, – zapoznać z infrastrukturą, znakami drogowymi, zachowaniem się na drodze i w ruchu drogowym. Teraz weszły przepisy, które zobowiązują kierujących na hulajnogach, czy urządzenia transportu osobistego do stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Można się nauczyć, jak się do nich stosować. Dzieci, które ukończyły 10 lat, mogą robić kartę rowerową. Tutaj też w bardzo dobry sposób można je przygotować do tego egzaminu. Szkoły będą mogły się tu bezpłatnie zgłaszać i przygotować dzieci do egzaminu na kartę rowerową – tłumaczy Andrzej Kacik, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej.

– Oddane w środę 20 października do użytku miasteczko ruchu drogowego w Białej Podlaskiej ogromnie nas cieszy. Powstaje miejsce, które ma przede wszystkim na celu promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród najmłodszych, przedszkolaków, młodzieży. Mamy nadzieję, że takie inwestycje będą powstawały w innych miejscach – mówi Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

– Jeśli chodzi o pieszych i przestrzeganie przez nich przepisów, to jesteśmy bardzo daleko od efektu, jakiego byśmy oczekiwali. Artykuł 13 Prawa o ruchu drogowym zawiera stwierdzenie, że pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, który do przejścia dojeżdża. Dodano tylko jedno zdanie „Pieszy wchodzący na jezdnię ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem”. To poszło w świat i pieszy uwierzyli, że na przejściu mają bezwzględne pierwszeństwo. Niektórzy, idąc chodnikiem, nagle skręcają na przejście. Ale trzeba też wiedzieć o czymś jeszcze. Artykuł 13 daje pewne prawo, ale 14 zabrania. Niektórzy piesi nie mają pojęcia, że taki zakaz istnieje. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych – informuje Zdzisław Kozłowski, wykładowca systematyki przepisów ruchu drogowego.

– Wyjątkowe jest to, że w porównaniu do wszystkich pozostałych miasteczek w wojewodztwie lubelskim, mamy strefę rekreacyjną dla dzieci i młodzieży, w postaci zadaszonego miejsca, 100 metrów kwadratowych. Jest miejsce na ognisko czy grilla. Po zajęciach na kartę rowerową można będzie skorzystać z takiej atrakcji – dopowiada Igor Dzikiewicz.

Koszt budowy miasteczka ruchu drogowego wyniósł 1 mln złotych.

MaT / opr. LysA

Fot. nadesłane

Exit mobile version