Obrzędy z całej Polski znów zagoszczą w stolicy teatru wiejskiego

dsc 6426 2021 10 15 081208

W Tarnogrodzie w powiecie biłgorajskim rozpoczyna się dziś (15.10) 38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. To wydarzenie, które gromadzi w jednym miejscu zespoły obrzędowe i amatorskie zespoły teatralne działające na polskiej wsi. Obok spektakli nie zabraknie też warsztatów i wystaw.

– Cała impreza jest wyjątkowa, podczas niej możemy zobaczyć tradycję i obyczaje z całej Polski – mówi Renata Ćwik, komisarz wydarzenia. – Do udziału w Sejmiku zostało wytypowanych 11 zespołów, wyłonionych w przeglądach regionalnych. Będziemy gościć: Górali, Kaszubów, zespoły z Podlasia. Spektakle pokazują nam piękne polskie zwyczaje i obrzędy. Na scenie możemy zobaczyć rzeczy, które już zanikają: strój ludowy, archaiczne sprzęty używane do prac domowych czy polnych. Na scenie występują osoby, które przez całe życie parały się danym zajęciem. Wszystko co tam widzimy, jest autentyczne.        

Ruch teatrów wiejskich ma w Polsce długą historię, sięgającą okresu międzywojennego. Zainicjowany został po to, by ocalić tożsamość etniczną poszczególnych regionów. Przedstawienia teatru obrzędowego zawierające autentyczne teksty folkloru, tradycyjne stroje ludowe, elementy scenografii i rekwizyty, obrazują etnografię regionów i kulturę ludową Polski.

Sejmiki są jedynym tak znaczącym i rozpoznawalnym przeglądem twórczości teatralnej środowisk wiejskich w Polsce. Tarnogród jako wieloletni gospodarz regionalnego i ogólnopolskiego sejmiku zyskał zaszczytne miano stolicy teatru wiejskiego. 

Otwarcie 38. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej zaplanowano na godzinę 14:30. Pierwsze spektakle i przedstawienia oglądać będzie można od godziny 15:00.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, marszałka województwa lubelskiego i starosty biłgorajskiego.

Wydarzenie potrwa do niedzieli 17 października

RyK / TsF / opr. ToMa

Fot. archiwum / nadesłane

Exit mobile version