Stacjonarnie, ale w reżimie sanitarnym odbędzie się tegoroczna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na najstarszym cmentarzu w Lublinie przy ulicy Lipowej. Współorganizatorem akcji jest Polskie Radio Lublin.
CZYTAJ: Lublin: kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w formie tradycyjnej
W 2020 roku, ze względu na pandemię, zbiórka przeniosła się do Internetu. Uzbierano niewiele ponad 12 tysięcy złotych.
– To nawet na pół nagrobka nie starcza – mówi wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków w Lublinie, Stanisław Santarek. – W związku z tym na przyszły rok nie planowaliśmy na razie żadnych, bo nie wiemy jaki będzie rezultat. W zależności o tego ile nam się uda zebrać, to na wiosnę, komisyjnie, z udziałem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wytypujemy jakieś nagrobki.
– W tym roku powracamy do tradycyjnej zbiórki, ale przy zastosowaniu zasad sanitarnych – mówi kierownik biura promocji i projektów Polskiego Radia Lublin Agata Koss-Dybała: – Będzie mierzona temperatura. Jeżeli ktoś będzie miał temperaturę powyżej 38 stopni, to niestety nie wpuścimy takiej osoby na teren radia. Będą państwo musieli wypełnić oświadczenie związane z kontaktem z chorobą, czyli z covidem. Formalności potrwają więc trochę dłużej niż zazwyczaj.
Główny sztab akcji będzie znajdował się w siedzibie Polskiego Radia Lublin. Żeby ograniczyć bezpośredni kontakt do minimum, wolontariusze chęć udziału w zbiórce mogą zgłaszać pod adresem: kwesta@radio-lublin.pl.
Przez ponad trzy dekady trwania kwesty udało się do tej pory wyremontować ponad 300 nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej. Na renowację czeka jeszcze ok. tysiąca nagrobków.
– Pamiętajmy, że nasz cmentarz na Lipowej jest jednym ze starszych cmentarzy w Polsce. Powstał w 1794 roku, roku insurekcji kościuszkowskiej – mówi przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków w Lublinie Marta Goździowska-Łupkowska. – I tam właściwie, jak w albumie, widać całe dzieje XIX i XX wieku. Są tu nagrobki powstańców listopadowych, styczniowych, ofiary II wojny światowej, ludzi pozytywizmu, którzy bardzo dużo zrobili dla Lublina. Cmentarz jest też wielokulturowy, specyficzny w swojej formie, podzielony na trzy części wyznaniowe.
Ubiegłoroczna zbiórka pokazała, że największą i najskuteczniejszą siłą każdej kwesty są wolontariusze. Za pieniądze z 2020 roku wyremontowano ostatecznie dwa nagrobki. Zwykle jednak po stacjonarnej zbiórce udaje się odnowić 10-12 mogił. Co roku w zbiórkę pieniędzy włączają się lubelscy artyści, dziennikarze i politycy.
– To już będzie jedenasty raz – mówi radny Lublina, Zbigniew Jurkowski, który do tej pory łącznie zebrał na renowację zabytkowych nagrobków prawie 120 tysięcy złotych. – Na tym cmentarzu nie tylko ratujemy zabytkowe pomniki, ale także pamięć o osobach, które żyły tutaj, pracowały i bardzo dużo dobrego zrobiły dla Lublina.
W tym roku swoją obecność w zbiórce potwierdzili m.in. Krzysztof Cugowski, wraz z synem Piotrem, Marcin Wroński, Łukasz Jemioła i lubelscy żużlowcy. – Będzie też powtórka akcji „Dzień prezydencki” – zaznacza Agata Koss-Dybała. – Wymyśliliśmy ją dwa lata temu. Państwo prezydenci miasta, obecni oraz byli, nie tylko stoją i kwestują, ale również czytają w czasie mszy świętych, które odbywają się w kaplicy przy ul Lipowej.
Co roku jednak to młodzież stanowi najliczniejszą grupę wolontariuszy. Uczniów lubelskich szkół zachęcamy do kwestowania na rzecz najstarszej metropolii w mieście: – Warto to zabezpieczyć, uchronić przed całkowitym zniszczeniem – mówi Stanisław Santarek.
Kwesta rozpocznie się w sobotę (30.10) i potrwa do poniedziałku (1.11). Wolontariuszy będzie można spotkać w godzinach 8.00-18.00. Każdy będzie miał specjalny identyfikator oraz oklejoną puszkę z logo zbiórki.
ZAlew/ opr. DySzcz
Fot. archiwum