Premiera słuchowiska w reżyserii Grażyny Lutosławskiej, dziennikarki Polskiego Radia Lublin, odbędzie się w środę 20 października w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Słuchowisko „Schodzimy się i rozchodzimy” zostało zainspirowane listami Julii Hartwig do Anny Kamieńskiej, które przechowywane są w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie. Z korespondencji wyłania się obraz głębokiej relacji, jaka połączyła poetki. Fragmenty listów czy kartek pocztowych zostały w słuchowisku zestawione z innymi tekstami Julii Hartwig.
– Jest to historia dwóch wywodzących się z Lublina poetek, których przyjaźń trwała ponad pół wieku. Chociaż podejmowały one różne wybory życiowe i los je rzucał w inne miejsca, przez cały czas były połączone bardzo specyficzną, głęboką relacją, której temperatura czasami słabła, ale później się wzmacniała. A jednocześnie słuchowisko pokazuje coś, co z perspektywy dzisiejszego czytelnika literatury jest wyjątkowo ciekawe, to znaczy życie codzienne artystek – mówi scenarzysta słuchowiska, dyrektor Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie, Aleksander Wójtowicz.
Premiera słuchowiska w Muzeum Józefa Czechowicza, oddziale Muzeum Narodowym w Lublinie, przy ul. Złotej 3 w Lublinie o godzinie 17.00. Po premierze odbędzie się spotkanie z Grażyną Lutosławską oraz Aleksandrem Wójtowiczem.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: czechowicz@mnwl.pl.
Premiera radiowa słuchowiska odbędzie się w niedzielę 24 października 2021 roku o godz. 10.15 na antenie Radia Lublin w programie „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”.
Słuchowisko powstało w ramach współpracy Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” z Polskim Radiem Lublin i Muzeum Narodowym w Lublinie w związku z jubileuszem stulecia urodzin Julii Hartwig.
Scenariusz słuchowiska: Aleksander Wójtowicz
Reżyseria: Grażyna Lutosławska
Występuje: Stanisława Celińska
Muzyka: Piotr Selim
Realizacja: Piotr Król
ElKa / KovA / opr. ToMa
Fot. nadesłane