Premiera spektaklu-słuchowiska „Brama” w Teatrze Osterwy

img 20211031 145906 2021 11 03 101430

Premiera spektaklu-słuchowiska „Brama” w oparciu o teksty Sebastiana Klonowica w reżyserii Grażyny Lutosławskiej odbyła się w Teatrze imienia Juliusza Osterwy w Lublinie. To część projektu Kolekcje Sztuki Staropolskiej.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Kolekcje Sztuki Staropolskiej: premiera spektaklu-słuchowiska „Brama”

– Bardzo zależy mi, żeby w tym cyklu przywoływać twórców, którzy żyli w Lublinie przed laty i to miasto było dla nich ważne – mówi reżyserka spektaklu Grażyna Lutosławska. – To już jest trzeci „Teatr radiowy w teatrze”, gdzie są to lubelscy autorzy wprowadzani przeze mnie i Jarosława Cymermana do Teatru Osterwy. Bardzo zależy mi na tym, żeby tak to się właśnie działo w przypadku „Teatru radiowego w teatrze”. Dzisiaj, idąc na to spotkanie, usłyszałam jak dwie przyjaciółki mówiły do siebie: „Wiesz, nie lubię chodzić sama po mieście”. Pomyślałam sobie: „Dziewczyny, ja nigdy nie chodzę po tym mieście sama, bo zawsze gdzieś mówi do mnie Klonowic, Czechowicz, Arnsztajnowa i wielu, wielu innych.

– Zaczęło się w Radiu Lublin od jednego z odcinków Alfabetu Lubelskiego, który był poświęcony Sebastianowi Klonowicowi – mówi autor scenariusza spektaklu „Brama” Jarosław Cymerman. – W ramach Alfabetu najczęściej przywołujemy postaci, które żyły w XX wieku, natomiast ten odcinek był odcinkiem szczególnym, bo sięgnęliśmy dalej w przeszłość i kiedy przyjrzeliśmy się bliżej Klonowicowi, okazało się, że jest to postać bardzo ciekawa i ważna nie tylko w historii literatury polskiej, ale także dla Lublina.

Spektakl został wystawiony w ramach projektu Kolekcje Sztuki Staropolskiej. – Chcemy w ten sposób przybliżyć bogactwo sztuki staropolskiej – mówi producent Kolekcji Sztuki Piotr Duda z Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń. – To bogactwo warto przypominać, pokazywać, rozmawiać o tym, bo nawet dzisiejsze słuchowisko, dzisiejszy teatr radiowy jest dla mnie takim bardzo współczesnym obrazem, który odnajduje Lublin.

„Brama” zostanie też zaprezentowana na antenie Polskiego Radia Lublin w najbliższą sobotę (6.11) o godzinie 20.15. 

MaK/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version