Prof. Robert Rejdak o programie wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci

rejdak 2021 10 04 113051

900 uczniów z Lubelskiego weźmie udział w pilotażowym programie „Dobrze widzieć”, dotyczącym wczesnego wykrywania wad wzroku. Badania przesiewowe w szkołach rozpoczną się w najbliższych dniach. Szczegóły przedstawił prof. Robert Rejdak, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.

Program powstał przy współpracy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z resortami zdrowia oraz edukacji i nauki.

– Sprzęt zakłada badanie z odległości metra – mówi szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Robert Rejdak. – Dziecko staje w odległości metra. Patrzy przez chwilę w obiektyw autorefraktometru, tak się ten sprzęt nazywa. Ten autorefraktometr automatycznie pokazuje czy dziecko w ogóle ma jakąś wadę i jaka to jest wada. Następnie nasz zespół wprowadzi wszystkie dane do systemu. System automatycznie przekaże dane na serwery kliniki. I tu będą tworzone analizy – dodaje prof. Rejdak.

Rodzice dziecka natomiast dostaną informację czy należy udać się do optyka, optometrysty lub na dalsze badania do kliniki okulistyki.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Badania przesiewowe będą przeprowadzane w grupie 900 dzieci z klas I-III ze szkół m.in. z Lublina, Świdnika, Bychawy i Jakubowic Konińskich. Zbadanych zostanie również 60 nauczycieli oraz 450 rodziców dzieci objętych tym programem.

Docelowo program ma być realizowany w całej Polsce. Na pilotażowe badania w Lubelskiem przeznaczono 1,1 mln zł.

KosI / opr. PrzeG

Fot. PrzeG

Exit mobile version