O działalności powstającej Polskiej Unii Metrologicznej dyskutowano na Politechnice Lubelskiej. Metrologia to nauka dotycząca sposobów dokonywania pomiarów oraz zasad interpretacji uzyskanych wyników.
Na program utworzenia Polskiej Unii Metrologicznej Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło 20 mln zł. – To pieniądze na działalność naukową i badawczą, która ma rozwinąć polską metrologię – zaznacza minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek. – Przedmiotem programu jest wspieranie realizacji projektów badawczych służących podniesieniu poziomu kompetencji instytucji metrologicznych w zwiększeniu konkurencyjności gospodarki, rozwoju nowoczesnych technologii we współpracy z przedsiębiorca i ośrodkami naukowymi, stymulowaniu rozwoju metrologii w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska i energii, zaawansowanych technik pomiarowych oraz rozwoju technologii cyfrowych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie deklaracji przystąpienia do Polskiej Unii Metrologicznej
– Dziś mamy tutaj przedstawicieli około 50 instytucji, ale zaproszenia do programu wysłaliśmy do 300 – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater. – Musimy opracować program komputerowy, który będzie służył do rejestracji stanowisk metrologicznych, ale nie tylko. Również do unikatowej w skali kraju, Europy i świata aparatury badawczej, tak żeby przedstawiciele innych uczelni, instytutów, a także zakładów przemysłowych mogli w prosty sposób znaleźć sprzęt badawczy, który ich interesuje.
Deklarację przystąpienia do Polskiej Unii Metrologicznej podpisali przedstawiciele około 50 instytucji. Biuro Polskiej Unii Metrologii powstało na Politechnice Lubelskiej. Na jego powstanie Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało ponad 1 milion 300 tysięcy złotych. To na razie projekt pilotażowy i ma być kontynuowany przez najbliższe dwa lata. Nabór wniosków do nowego programu ruszy w listopadzie.
RyK / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki