Rozpoczynają się finały XVIII Konkursu Chopinowskiego. O zwycięstwo walczy dwóch Polaków

mid 21a16541 2021 10 18 172303

W poniedziałek 18 października  w Filharmonii Narodowej rozpoczynają się finałowe przesłuchania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród dwunastu finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec. W tym etapie pianiści mają do wyboru jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina.

Większość z nich (dziewięciu) wykona Koncert Fortepianowy e-moll op. 11, tylko trzy osoby zdecydowały się na zagranie Koncertu fortepianowego f-moll.

Przesłuchania finałowe rozpoczną się w poniedziałek w Filharmonii Narodowej, o godz. 18.00 występem Kamila Pacholca. Tego dnia wystąpi również Chińczyk Hao Rao, Japończyk Kyohei Sorita oraz Włoszka Leonora Armellini. Wszyscy pianiści wykonają Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Drugiego dnia przesłuchań wystąpi Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię i reprezentujący Kanadę JJ Jun Li Bui. Oboje wykonają Koncert Fortepianowy e-moll op. 11, a Martin Garcia Garcia z Hiszpanii i Rosjanin Alexander Gadjiev zaprezentują Koncert fortepianowy f-moll op. 21

W środę wystąpią Aimi Kobayashi z Japonii, Polak Jakub Kuszlik i Bruce Liu z Kanady, którzy zagrają Koncert Fortepianowy e-moll op.11. Hyuk Lee z Południowej Korei wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21.

Do finału konkursu, tak jak do poprzednich etapów zakwalifikowano więcej uczestników, niż dopuszcza to regulamin. W ocenie dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artura Szklenera, „dla nas wszystkich jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ będziemy mieli możliwość posłuchania większej palety interpretacyjnej wykonań koncertów chopinowskich”. – To poważnie wyzwanie, bo wielu pianistów nie często wykonuje utwory z orkiestrą na scenie, zdarzało się w historii konkursu, że niektórzy uczestnicy wykonywali po raz pierwszy utwory z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej – przypomniał. Jednym z pianistów, którzy po raz pierwszy grali koncert z orkiestrą był laureat Konkursu Chopinowskiego w 1980 r., członek obecnego jury Dang Thai Son. Otrzymał on również w 1980 r. nagrodę specjalną, właśnie za wykonanie koncertu.

Szklener powiedział, że „koncerty Chopina są jego szczególnymi kompozycjami, to ostatnie utwory napisane przed jego wyjazdem z Warszawy. Pokazują z jednej strony głębię i liryzm jego twórczości, a z drugiej strony aspekt wirtuozowski. Są to koncerty w stylu brillante, dające możliwość przekazania pełnej jasności, radości wykonania pianisty”.

Róża Światczyńska, która komentuje konkurs w studiu Programu Drugiego Polskiego Radia powiedziała, że ma wrażenie, że rozrzut gustów i kryteria, jakimi posługiwało się jury w tym konkursie, na tym etapie, jest dość szeroki. – Skoro znajdujemy w finale tak skrajnie różne osobowości, jak wizjoner, romantyczny wichrzyciel Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię, a na drugim biegunie ognisty Hiszpan Martin Garcia Garcia, bardzo barwny pianista, obdarzony spontaniczną osobowością, którego interpretacje bardzo często wykraczają poza kanony wykonawcze i ogólnie przyjęte wzorce, widać, że jury zależało na tym, by i takie i takie osobowości mogły mieć swoją szansę w finale i jestem bardzo ciekawa, jak zaprezentują się w koncertach z orkiestrą”- wyjaśniła.

Komentując obecność w finale Polaków Kamila Pacholca i Jakuba Kuszlika, oceniła, że nie to jest zaskoczeniem, bo obaj zagrali bardzo dobrze. „Cieszę się bardzo, że grają w finale, będę trzymać za nich kciuki. Mam nadzieję, że uda im się zająć jak najwyższe miejsce” – życzyła pianistom.

Występy można oglądać na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube, w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung, w telewizji na kanale TVP Kultura oraz słuchać w Programie 2 Polskiego Radia oraz w Radiu Chopin.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Leszek Szymański

Exit mobile version