Rządowy Fundusz Polski Ład: blisko 1,9 miliarda złotych na inwestycje w Lubelskiem

248792489 175526624767379 3451280757488618271 n 2021 10 25 171100

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa na temat projektów w ramach Program Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”

Blisko 24 mld zł trafi do 785 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski. Z programu skorzystały sprawiedliwie niemal wszystkie samorządy w Polsce, także w województwie lubelskim – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Artur Soboń: – Aby wreszcie skończyć z tym podziałem na lepszą Polskę i lepszą Polskę. Dzisiaj niemal wszystkie samorządy w Polsce otrzymały środki na inwestycje. W tej transzy to 23 miliardy 800 milionów złotych i blisko 1,9 miliarda w województwie lubelskim.

Ponad 101 milionów trafi do samorządu województwa. – Dzięki temu rozpoczniemy pierwszy etap przebudowy blisko 10-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej z Łęcznej w kierunku Sosnowicy – mówi marszałek województwa Jarosław Stawiarski. – Projekt jest w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Prowadzi on z Łęcznej do Sosnowicy. Ten odcinek drogi wojewódzkiej 820 liczy całe 29,5 km. Z pierwszego etapu Polskiego Ładu będziemy realizować odcinek 9,5 km od stolicy powiatu w Łęcznej aż po miejscowość, która jest za Ludwinem, tj. Dąbrowa – ze ścieżką rowerową i wszystkimi parametrami technicznymi, łącznie z odwodnieniem, które są teraz przynależne nowoczesnym arteriom.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Projekty Miasta Lublin wybrane do realizacji w ramach Program Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” – konferencja prasowa

Samorząd województwa zdecydował także o budowie własnej kuchni i własnej pralni w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej. Dotychczas szpital korzystał z usług zewnętrznych – mówi dyrektor placówki Piotr Matej. – 2,5 miliona złotych to koszty żywienia. Zakładamy, że każdy podmiot musi uzyskać swój zysk, swoją marżę. Nie wiem ile ona wynosi, ale niemało. W przypadku prania to kolejna kwota – 1,5 miliona złotych. Sam podatek VAT, który jest dochodem budżetu państwa, ale pamiętajmy, że kosztem szpitala, to jest kwota blisko 400 tysięcy złotych w skali roku. Następnym elementem jest bezpośredni wpływ zespołu dietetyków czy też dyrekcji na jakość posiłków, gdzie w naszym szpitalu stosowanych jest co najmniej pięć różnorodnych diet. Proszę sobie wyobrazić, że mamy pacjentów covidowych, mamy kolejkę karetek, pełny SOR i problem z pościelą, która nie dociera na czas. To naprawdę jest problem. W takiej sytuacji będziemy mieli na to bezpośredni wpływ.

Choć zdecydowana większość pieniędzy trafi na budowę dróg, samorządy mogły rozpocząć inne inwestycje – mówi starosta lubelski Zdzisław Antoń. – Mamy tych dróg powiatowych bardzo dużo i to jest podstawowy problem, ale nie tylko. Podam swój przykład, powiatu lubelskiego – mamy rzeczywiście jedną drogę, ale drugi wniosek jest na kapitalny remont pływalni w szkole w Bychawie. Inwestycja jest dosyć kosztowna, bo to ponad 3 miliony złotych, i zawsze jest kłopot z uzyskaniem dofinansowania. A tutaj je mamy.

Wsparcia finansowego nie otrzymały tylko trzy samorządy z województwa lubelskiego: miasto Chełm, gmina Nielisz i powiat parczewski – tłumaczy wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Te trzy samorządy nie otrzymały dofinansowania między innymi z tego powodu, że złożyły wnioski na bardzo duże kwoty. Przyjęto zasadę, że przyznawane środki są na wnioskowaną kwotę. Gdyby obniżyć dofinansowanie w stosunku do wnioskowanej kwoty, mogłoby się okazać, że część samorządów nie jest w stanie uzupełnić tego zmniejszenia. Powodowałoby to wstrzymanie niektórych inwestycji i zwrot środków – wyjaśnia Lech Sprawka.

Program rządu ma pięć zalet – wylicza burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś: – Po pierwsze, prosty wniosek. Po drugie, szybkość rozpatrywania – zaledwie kilka miesięcy. Po trzecie, wysoki poziom dofinansowania, a nawet można powiedzieć bardzo wysoki poziom dofinansowania. Wkład własny samorządów będzie wynosił – w zależności od rodzaju inwestycji – od 5 procent przy 95 procentach dofinansowania, do 20 procent przy 80 procentach dofinansowania. Czwarta świetna cecha tego programu zawiera bardzo szeroki katalog inwestycji. Piąta znakomita cecha to łatwość i szybkość rozliczenia się z tego programu.

Kolejny nabór na 10 miliardów złotych rząd ma ogłosić w listopadzie.

TSpi/ opr. DySzcz

Fot. Katarzyna Link/ LUW

Exit mobile version