W Lublinie zakończyły się obrady Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Podczas debaty dyskutowano między innymi o zmianach w prawie budowlanym, sprawach obywatelskich czy ochronie czystego powietrza. Dobrymi praktykami pod tym względem podzieliły się samorządy śląskie.
– Edukacja, dotacja i kara – to nasze trzy główne zasady – mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. – Ten element edukacyjny w województwie śląskim trwał przez 4 lata. Z drugiej strony to rozwinięty system dotacyjny, który dzisiaj funkcjonuje w Polsce. Udało się odbiurokratyzować ten cały program i mam nadzieję, że jeszcze większe zainteresowanie będzie budził. No i na końcu nasza rekomendacja, ale też niestety kara. Ten cały proces wiąże się też niestety ze zmianą mentalności – dodaje Piotr Kuczera.
Podczas spotkania samorządowców dyskutowano też o zapowiadanych zmianach w prawie budowlanym.
– Pojawia się tu szereg wątpliwości, które trzeba poprawić – mówi przewodniczący zarządu Warmińsko – Mazurskiego Związku Gmin, Wojciech Giecko. – Tak naprawdę brak konieczności złożenia pełnej dokumentacji tego co się będzie chciało budować. Brak kierownika budowy, który staje się fakultatywny i można go nie zatrudniać w procesie inwestycyjnym – wylicza Wojciech Giecko.
Ogólnopolskiego Porozumienie Organizacji Samorządowych skupia blisko 1800 samorządów z całej Polski. Obrady członków organizacji w Lublinie trwały dwa dni.
MaTo / opr. PrzeG
Fot. archiwum