Ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa trafiło do powiatów lubartowskiego i janowskiego. Dotacje będą przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu szpitalnego: tomografu komputerowego, aparatu rentgenowskiego oraz stołu operacyjnego.
Umowy na dofinansowanie sprzętu szpitalnego wręczył wojewoda lubelski Lech Sprawka.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisane umów na dofinansowanie sprzętu szpitalnego
– Podpisujemy w sumie trzy umowy, dwie z powiatem lubartowskim i 1 z powiatem janowskim. Dotyczą one zakupu sprzętów dla szpitali w tych dwóch powiatach. W przypadku powiatu lubartowskiego jest to zakup tomografu i aparatu rentgenowskiego, a w przypadku powiatu janowskiego jest to zakup specjalistycznego, ortopedycznego łóżka operacyjnego o wartości ponad 200 tys. zł. Staramy się czasie wzbogacać wyposażenie szpitali nie tylko tych wysoko specjalistycznych, ale i powiatowych – mówi Lech Sprawka.
– Środki będą przeznaczone na zakup stołu operacyjnego do naszego szpitala powiatowego – informuje wicestarosta powiatu janowskiego, Michał Komacki. – Myślę, że jest to bardzo potrzebne dla poprawy świadczenia usług zdrowotnych dla mieszkańców naszego powiatu – dodaje.
– W szpitalu w Janowie Lubelskim oddział ortopedii i urazowy jest wiodący. Przeprowadzanych jest najwięcej operacji wśród okolicznych powiatów – tłumaczy dyrektor do spraw lecznictwa szpitala w Janowie Lubelskim, Dariusz Gałecki. – Jest oczywiście stół operacyjny, ale on uległ uszkodzeniu. Można na nim jeszcze operować, ale była bardzo pilna potrzeb zakupu nowego. Szpital nie byłby w stanie go kupić, bo jest to koszt około 300 tys. zł. Bez tego dofinansowanie nie moglibyśmy ze środków własnych szpitala, zakupić tego stołu – dodaje.
– Otrzymaliśmy dofinansowanie do tomografu komputerowego i aparatu rentgenowskiego – twierdzi wicestarosta powiatu lubartowskiego, Lucjan Mileszczyk. – Potrzeby mamy ogromne. Akurat tak się złożyło, że w tym czasie awarii uległ tomograf komputerowy i w tej chwili niektóre procedury nie są realizowane z uwagi na brak tego urządzenia. Nie można wykonywać diagnostyki obrazowej. Dla nas jest to ogromnie ważna sprawa, że możemy skorzystać z takiego dobrodziejstwa i będziemy mogli zakupić tomograf – dodaje.
– Jak tylko objąłem obowiązki, to stwierdziłem, że czas wymiany sprzętu w tym szpitalu jest nieubłagany – tłumaczy pełniący obowiązki dyrektora szpitala powiatowego w Lubartowie, Mirosław Makarewicz. – Jest to sprzęt bardzo już zużyty, wyeksploatowany, często psujący się, a bez diagnostyki obrazowej nie wyobrażam sobie funkcjonowania szpitala. Będzie to pewnie nowocześniejszy sprzęt niż ten, który mamy. Liczę na to, że będzie on lepszej generacji, co najmniej 32-rzędowy, taki który może wykonywać lepszej jakości badania diagnostyczne – dopowiada.
– Tych wniosków złożonych przez szpitale jest bardzo dużo i systematycznie kolejne wchodzą do realizacji. Środki pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Jeśli mówimy o Lubartowie, jest to niezmiernie ważny sprzęt diagnostyczny, który jest wykorzystywany również w walce z COVID-19. Szpital Powiatowy w Lubartowie w drugiej i trzeciej fali był dosyć mocno zaangażowany w ten proces. Przy okazji jest to wzbogacenie zaplecza diagnostycznego dla pacjentów niezakażonych – mówi Lech Sprawka.
Łącznie szpital w Lubartowie dostał ponad 2 miliony złotych, a szpital w Janowie Lubelskim 260 tysięcy złotych.
MaK / opr. LysA
Fot. Iwona Burdzanowska