Jubileusz 30-lecia świętuje Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w archikatedrze lubelskiej. Później uczestnicy zgromadzili się w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Tam odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono okolicznościowe nagrody i wyróżnienia.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 30-lecia powstania Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”
– Celem naszego stowarzyszenia jest wspieranie osób z niepełnosprawnością psychiczną, ich integracja i aktywizacja zawodowa – mówi założyciel „Misericordi” ksiądz Tadeusz Pajurek. – Jest to dzieło opatrzności Bożej, bo zostałem posłany jako kapelan szpitalny do szpitala przy Abramowickiej i tam zobaczyłem potrzebę stworzenia czegoś, co pomoże pacjentom po wyjściu ze szpitala. Leczenie bowiem jest ważnym elementem, ale rehabilitacja po pobycie w szpitalu jest jeszcze ważniejsza, bowiem człowiek przełamuje bariery i zaczyna patrzeć na rzeczy inaczej. Wie, że jest taki sam jak inni, że ma taką samą godność – dodaje.
W ramach obchodów przy kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie odbywa się festyn rodzinny pod hasłem „W drodze do Miłosierdzia”. Częścią imprezy jest kiermasz rękodzieła wykonanego przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.
– Wykonujemy przedmioty z metalu – mówi jeden z uczestników warsztatów Dariusz Tomczyk. – W pracowni rękodzieła wykonujemy biżuterię z metalu czy koszyczki z wikliny papierowej – dodaje.
– Warsztaty są formą rehabilitacji zawodowej i społecznej – mówi Teresa Małej ze Stowarzyszenia „Misericordia”. – Przygotujemy w ten sposób uczestników do wdrażania do życia w społeczeństwie, do pracy zawodowej, rozwijamy ich czasami ogromne talenty – tłumaczy.
Ostatnią częścią obchodów jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia „Misericordia” będzie koncert w kościele pw. Świętej Rodziny. Na scenie wystąpią: Bogusław i Ryszard Morka, a także Robert Grudzień z zespołem. Początek koncertu o godzinie 19.00.
Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” działa przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie przy ul. Abramowickiej. Ma też filie w różnych częściach miasta. Prowadzi między innymi Zakład Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz mieszkania wspomagane dla podopiecznych. Na co dzień opieką obejmuje 130 osób.
MaK / opr. WT
Fot. Iwona Burdzanowska