Tydzień Mediacji dobiegł końca

hand shake g8d16f94d9 1920 2021 10 22 190603

Ponad 150 stałych mediatorów wpisano na listę prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie. Ich rola to pozasądowe rozwiązywanie sporów.

– Konieczna jest profesjonalizacja zawodu mediatora – mówi dr Aneta Biały z Lubelskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji KUL. – Często mediatorem jest osoba, która jest psychologiem, socjologiem czy prawnikiem. Ta wiedza na pewno pomaga, chociaż niektórzy śmieją się, że czasem przeszkadza. Ale tak naprawdę nie ma w chwili obecnej ustawy o zawodzie mediatora, w związku z tym mediatorem może po ukończeniu 26. roku życia zostać każdy. Oczywiście, żeby wpisać się na listę prowadzoną przez prezesa Sądu Okręgowego – nasz pan prezes również prowadzi taką listę – trzeba załączyć dokumenty potwierdzające te kwalifikacje, czyli na przykład odbycie szkolenia, ukończenie studiów podyplomowych, przeprowadzenie danej liczby mediacji.

CZYTAJ: Mediacja ma wiele zalet. Rozwiązywanie konfliktów w ten sposób coraz bardziej popularne

W Lublinie na zakończenie Tygodnia Mediacji zorganizowano Lubelskie Mediacyjne Forum Otwartych Drzwi. W Sądzie Rejonowym w Lublinie są organizowane telefoniczne konsultacje z mediatorami. Szczegóły są dostępne na stronie www.lublin-zachod.sr.gov.pl.

TSpi / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version