Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprezentowało ustawę modernizacyjną służb mundurowych. Jednym z jej elementów jest rozwój policyjnego szkolnictwa, w tym budowę nowej szkoły policji w Lublinie.
– Ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków i realne wzmocnienie naszych służb. W latach 2022-2025 w ramach programu modernizacji na rozwój służb mundurowych przeznaczymy ok. 10 mld złotych – poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.
W środę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja szefa MSWiA z udziałem komendantów głównych formacji podległych MSWiA dotycząca „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”. Zgodnie z zapowiedziami budżet nowej ustawy modernizacyjnej na cztery lata ma wynieść 10 mld 30 mln złotych.
Szef MSWiA podkreślił na konferencji, że ta ustawa jest niezwykle ważna. – Tak naprawdę jest to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków, realne wzmocnienie naszych służb. Służb odpowiedzialnych za tak naprawdę losy naszych obywateli w sytuacjach trudnych – powiedział.
Działania służb, jak mówił, muszą być skuteczne. – Dlatego też ta ustawa modernizacyjna, czyli taki strumień pieniędzy, który w najbliższych latach popłynie do naszych służb, jest dla mnie jako ministra spraw wewnętrznych wielką radością – dodał.
Kamiński zaznaczył, że najwięcej pieniędzy popłynie do największej formacji podległej MSWiA, czyli policji. – To będzie około 6,5 mld złotych – powiedział minister.
Wśród priorytetów wymienił zwiększenie polskiej policji o około 7,5 tysiąca etatów, z czego ok. 1800 będzie przeznaczonych dla nowego pionu policji – Centralnego Biura ds. Zwalczania Cyberprzestępczości. – To jest wielkie wyzwanie XXI wieku i będziemy tworzyli na wzór obecnego CBŚP drugą taką służbę wewnątrz policji dedykowaną zwalczaniu cyberprzestępczości – zaznaczył.
– Kolejna sprawa: będziemy kontynuowali rozbudowę posterunków policji w mniejszych miejscowościach. Chcemy odbudować, czy też zbudować ok. 250 nowych posterunków Policji i na ten cel przeznaczamy ok. 2 tysięcy nowych etatów, żeby byli funkcjonariusze, którzy obsadzą realnie te posterunki policji. To jest ważne zadanie. Chcemy, żeby policja była jak najbliżej ludzi – przekazał minister.
– Chcemy też bardzo wzmocnić naszą Straż Graniczną. Około 1,5 mld zł będzie dedykowane rozwojowi tej formacji. W ramach tego 750 nowych etatów będzie przeznaczonych wyłącznie wzmocnieniu naszej granicy wschodniej – mówił podczas konferencji prasowej minister Kamiński.
Zapowiedział także rozbudowę systemu perymetrycznego-elektronicznego zabezpieczenia granicy wschodniej. – Będziemy rozwijali na całej granicy wschodniej system perymetryczny, czyli detektory ruchów, kamery, kamery termowizyjne podłączone bezpośrednią do strażnic Straży Granicznej. Tak, żeby w wypadku nielegalnego przekroczenia granicy ta reakcja była natychmiastowa i skuteczna – wskazał.
Szef MSWiA powiedział też, że modernizowany będzie nadzór radarowy na Morzu Bałtyckim. – Chcemy, żeby również poprzez nowoczesny system radarowy, całe nasze północne wybrzeże, w tym te ważne strategiczne inwestycje, były skutecznie chronione – dodał.
Kamiński poinformował też, że resort zamierza zwiększyć o 750 liczbę etatów w Straży Pożarnej. – Kolejna rzecz to bardzo specyficzny nowoczesny sprzęt. Myślimy tu o specjalistycznych wozach strażackich z wielkimi drabinami, które skutecznie będą podejmowały działania w wielkich miastach – przekazał szef MSWiA.
Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk poinformował, że planowany jest także rozwój policyjnego szkolnictwa. – Będziemy chcieli wybudować nową szkołę policji. Szkoła ta powstanie w Lublinie – zapowiedział gen. Szymczyk. – Chcemy też rozbudować drugą ze szkół na południu Polski – szkołę policji w Katowicach – dodał.
– Tylko w ten sposób będziemy mogli przede wszystkim wydłużyć czas szkolenia podstawowego, a na tym bardzo nam zależy, ale też zintensyfikować szkolenie policjantów, doskonalenie zawodowe, a także szkolenia specjalistyczne i odciążyć z tych zadań Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, która docelowo ma stać się szkołą stricte oficerską – wyjaśnił szef polskiej policji.
Z kolei komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga podkreślił, że priorytetem to jest budowa perymetrii na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. – Jest to bardzo ważny dla nas system i pozwoli nam jeszcze lepiej chronić wszystkie odcinki granicy zewnętrznej – zaznaczył.
– Jest to system dosyć rozbudowany, dlatego, że składa się z wielu kamer dziennych, nocnych, termowizyjnych, sensorów, czujników, które będą chronić granicę 24 godziny na dobę. Pozwala on również rozbudowywać pewne jego funkcjonalności. Będziemy w stanie podłączyć do tego systemu w terenie bezpośrednio przewoźne jednostki nadzoru, które będą na żywo przekazywać informacje o zdarzeniach, które mają miejsce. Będzie można połączyć się z istniejącym systemem kamer znajdujących się na wieżach obserwacyjnych na całej naszej granicy – tłumaczył.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. @MSWiA_GOV_PL