Potencjał inwestycyjny Lublina jest wysoki – wynika z raportu Business Environment Assessment Study, zrealizowanego przez firmy Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint.
Stolica regionu ma m.in. najwyższy współczynnik umiędzynarodowienia studentów w Polsce – 7,1 pkt na 10. W roku akademickim 2019/2020 studiowało w Lublinie ponad 7 tysięcy studentów z zagranicy, z 92 krajów świata.
– Ogólna ocena też jest wysoka – mówi Roman Zabłocki z firmy Antal, jednej z trzech, które raport przygotowały. – Lublin został oceniony jako prężny ośrodek, który jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast dla inwestycji zagranicznych, ale bezpośrednich zagranicznych, w Polsce.
Z raportu wynika także, że Lublin jest ósmym rynkiem nieruchomości biurowych w Polsce i charakteryzuje go dynamiczny wzrost. Zasoby powierzchni biurowych w mieście to 200 tysięcy metrów kwadratowych. W kwestii popytu, eksperci przewidują ożywienie.
– Ta ocena pozwoli nam m.in. na usprawnienie działań w zakresie pozyskiwania inwestorów zagranicznych i wewnętrznych – mówi dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin Mariusz Sagan. – Tutaj przede wszystkim mówimy o sektorze nowoczesnych usług, który jest jednym z wiodących sektorów w mieście. Jest to nasza branża priorytetowa i tutaj mówimy o sektorze zarówno outsourcingowym jak też stricte sektorze informatycznym. Dzisiaj w Lublinie w tym sektorze pracuje ponad 10 tysięcy osób – dodaje Mariusz Sagan.
Rok do roku zatrudnienie w tym sektorze rośnie o 10%.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Premiera raportu BEAS 2021 „Potencjał inwestycyjny Lublina”
Badanie zostało przeprowadzone po raz trzeci i zakończyło się w czwartym kwartale ubiegłego roku. Wypowiedziało się w nim ponad 800 decydentów firm, które zainwestowały w Polsce. Ocenili oni potencjał ośmiu największych aglomeracji biznesowych w siedmiu kategoriach.
ElKa / opr. PrzeG
Fot. Piotr Michalski