Ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa trafiło do powiatów lubartowskiego i janowskiego. Dotacje będą przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu szpitalnego.
Szpital powiatowy w Lubartowie dostał ponad 1 milion 100 tysięcy złotych na zakup tomografu komputerowego oraz ponad 760 tysięcy złotych na zakup aparatu rentgenowskiego.
– Potrzeby mamy ogromne – mówi wicestarosta powiatu lubartowskiego, Lucjan Mileszczyk. – Akurat tak się złożyło, że w tym czasie awarii uległ tomograf komputerowy. W tej chwili pewne procedury nie są realizowane z uwagi na brak tego urządzenia. Nie można wykonywać diagnostyki obrazowej. Dla nas to jest ogromnie ważna sprawa, że możemy skorzystać z takiego dobrodziejstwa i będziemy mogli zakupić taki tomograf.
Z kolei szpital w Janowie Lubelskim otrzymał dotację na zakup stołu operacyjnego.
– Nowy stół operacyjny będzie wykorzystywany na oddziale urazowo-ortopedycznym – mówi dyrektor do spraw lecznictwa w szpitalu w Janowie Lubelskim, Dariusz Gałecki. – Są to oddziały wiodące, gdzie jest przeprowadzanych najwięcej operacji w regionie, wśród okolicznych powiatów. Jest oczywiście stół, który uległ uszkodzeniu, można na nim jeszcze operować, ale tutaj była bardzo pilna potrzeba zakupu nowego stołu – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: Lubartowski szpital będzie miał nowoczesny sprzęt. Rządowe miliony wsparcia
Umowy na dofinansowanie sprzętu szpitalnego wręczył wojewoda lubelski Lech Sprawka.
– Planujemy jeszcze w tym roku przyznanie kolejnych dotacji – zapowiedział Lech Sprawka. – Wniosków złożonych przez szpitale jest bardzo dużo. Systematycznie kolejne wchodzą do realizacji. Środki pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Jeśli mówimy na przykład o Lubartowie, jest to niezmiernie ważny sprzęt diagnostyczny, ten, który wykorzystywany jest również w walce z COVID. Szpital powiatowy w Lubartowie w drugiej i trzeciej fali był dosyć mocno zaangażowany w ten proces. Przy okazji jest to wzbogacenie zaplecza diagnostycznego dla pacjentów niezakażonych.
MaK / opr. PrzeG
Fot. archiwum