Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu uruchomiło kącik rzeczy używanych. Przyjmowane są przedmioty sprawne, czyste, w dobrym stanie technicznym. Wszystko po to, aby dać im drugie życie.
– Nasze przedsiębiorstwo realizuje projekt unijny modernizacji instalacji mechaniczno-biologicznej w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu – mówi specjalista ds. ekonomiczno-administracyjnych w zamojskim PGK Sylwia Śmiech. – W ramach projektu rozbudowaliśmy punt selektywnej zbiórki odpadów. Powstał kącik rzeczy używanych. Jest to punkt wymiany produktów umożliwiający pozostawienie rzeczy sprawnych, a już niepotrzebnych, a pobranie innych, dla kogoś użytecznych. Kącik jest dostępny dla mieszkańców Zamościa i okolicznych gmin.
– Obserwujemy, że dużo sprawnych rzeczy nie może znaleźć drugiego użytkownika, a w dobie dbałości o środowisko i nie wytwarzania nadmiernej liczby produktów, to bardzo dobra propozycja – stwierdza Janusz Kupczyk, członek stowarzyszenia Lokalnie i Globalnie.
Jednak nie wszyscy mieszkańcy Zamościa są gotowi skorzystać z tej inicjatywy. – Po pierwsze to daleko, po drugie w miejscu kojarzącym się z oczyszczalnią. Nie kojarzy mi się z tym, że mogę stamtąd coś zabrać – mówi jedna z zamościanek.
– Znajdujemy się na terenie oczyszczalni ścieków, ale został wydzielony kawałek terenu pod punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Tutaj też został otworzony kącik rzeczy używanych, które można przywozić i wymieniać na stare-nowe – opowiada Robert Ćwik, specjalista do spraw gospodarki odpadami. – Zainteresowanie jest duże. Trafiają się dwunastoosobowe zastawy stołowe, nowe łóżeczka, fotele. Najwięcej jest porcelany, szklanek, zabawek dla dziecka. Są też łyżwy.
– To przedsięwzięcie niesie szereg korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Dzięki niemu możemy nieco odciążyć domowe półki, a rzeczom zbędnym nadać nowe życie i przekazać tym, którzy ich bardziej potrzebują – dodaje Sylwia Śmiech.
– Kiedy ktoś ma do oddania jakąś rzecz, przyjeżdża do PSZOK i zgłasza, że chce zostawić coś, co na pewno przyda się komuś innemu. Pracownik pokazuje, w którym miejscu zostawić ten przedmiot. I tyle – tłumaczy Robert Ćwik. – Można tu też dokonać drobnych napraw. Jest odpowiednie pomieszczenie, są narzędzia. Kiedy trzeba dokręcić kółko, coś podkleić, doszyć, można to tu zrobić. Nie przyjmujemy wprawdzie odzieży, ale na zewnątrz mamy wystawione dwie szafy, gdzie można spokojnie powiesić stare ubrania.
Regulamin kącika można znaleźć na stronie www.pgk.zamosc.pl. Przedmioty można przywozić i odbierać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, a w soboty od 9.00 do 15.00.
AP / opr. ToMa
Fot. Agnieszka Piela