Zasiłki chorobowe po nowemu. Sprawdź, co się zmieni

zasilek chorobowy 2021 10 11 151300

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał zasiłki chorobowe na nowych zasadach. Zmiany zaczną obowiązywać od 2022 roku. Najistotniejsze dotyczą przedsiębiorców, którzy spóźnili się z opłaceniem składek oraz osób przebywających w szpitalu. 

– Dotychczas przedsiębiorcy którzy spóźnili się z opłaceniem składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe  tracili prawo do zasiłków – mówi rzecznik prasowy lubelskiego oddziału ZUS Małgorzata Korba. – Od 2022 roku już tak nie będzie. Spóźnienie ze składką nie będzie powodowało utraty prawa do zasiłków, a jeżeli na koncie przedsiębiorcy w ZUS będzie większe zadłużenie, po jego spłacie przedsiębiorca będzie mógł wystąpić o zasiłek. Kolejna zmiana dotyczy wysokości zasiłku za pobyt w szpitalu. Dla osoby hospitalizowanej zasiłek będzie wynosił tyle, ile dla osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim w domu, czyli 80% ze średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

Do tej pory zasiłek dla osoby przebywającej w szpitalu wynosił 70% takiego wynagrodzenia.

Ponadto od 1 stycznia prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają kobiety, których ubezpieczenie zakończyło się w trakcie ciąży z powodu śmierci pracodawcy. Dotychczas nie miały takiej ochrony. Kolejne zmiany dotyczą m.in zasad sumowania zwolnień lekarskich i obliczania zasiłku, gdy pomiędzy okresami niezdolności do pracy są przerwy.  Podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Dotychczas w przepisach była mowa o przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe.

CZYTAJ: ZUS: z początkiem roku ustalenie wysokości świadczeń będzie prostsze

Według nowych przepisów po ustaniu ubezpieczenia (np. po rozwiązaniu umowy o pracę) będzie można pobierać zasiłek chorobowy przez krótszy okres – do 91 dni. Ta zasada nie będzie dotyczyła m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży. ZUS przypomina, że osoba, której wyczerpał się okres zasiłku, nadal będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy osobie, która dalej choruje, jednak rokuje odzyskanie zdolności do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji.

Szczegóły na stronie internetowej: www.zus.pl.

ZAlew / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version