Zlikwidować bariery w blokach. Pierwsza spółdzielnia z Lubelskiego ze wsparciem Funduszu Dostępności

winda 2021 10 15 182944

Spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z dofinansowania oraz pożyczki na poprawę dostępności bloków dla osób z niepełnosprawnościami. A wszystko to w ramach Funduszu Dostępności. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Powiśle” w Puławach jako pierwsza w województwie otrzymała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę dźwigu osobowego oraz platformy przyschodowej w jednym z bloków. 

Dofinansowanie wyniosło 109 tys. 620 złotych, natomiast  pożyczka 213 tysięcy złotych, z czego 28% kwoty kapitału zostanie umorzone.

– Żeby otrzymać dofinansowanie należy spełnić kilka warunków – mówi Małgorzata Paprota, dyrektor lubelskiego oddziału PFRON. – Po pierwsze na danej klatce schodowej muszą zamieszkiwać co najmniej dwie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dodatkowo muszą to być budynki starsze, niż wybudowane w 2002 roku. Dofinansowanie może wynosić: 30%, 35% lub 50% w zależności od przeciętnego dochodu mieszkańca w danym powiecie. Dodatkowym warunkiem jest podpisanie umowy pożyczki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

– Środki pochodzą z Banku Gospodarstwa Krajowego. Natomiast Polska Fundacja Przedsiębiorczości zapewnia dystrybucje tych środków i udziela pożyczek do maksymalnej wysokości 2 mln zł w celu likwidacji barier architektonicznych. Pożyczki te mogą być udzielane spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom mieszkaniowym czy samorządom – wyjaśnia Jacek Madej, członek zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

– Mieszkam na trzecim piętrze. Przez trzy lata nie wychodziłam z domu. W tym roku dostałam wózek, który już się psuje. Rehabilitant przychodzi do mnie do domu. Przez trzy lata musiałam zamawiać wszystko przez Internet i nie zawsze otrzymywałam wszystko to, co zamówiłam. To jest tragedia – opowiada jedna z osób z niepełnosprawnością ruchową. – Przez trzy lata nie widziałam ludzi, ani świeżego powietrza. Dobrze, że przynajmniej mam balkon. Ale nie rozmawiając z ludźmi, człowiek dziczeje. Do lekarza rodzinnego tylko przez telefon. Powinnam dwa razy do roku robić rozszerzone badania, a ponad trzy lata na nich nie byłam.

– Podstawowym udogodnieniem, jeżeli chodzi o pożyczki z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, jest możliwość umorzenia kwoty kapitału do wysokości nawet 40%. Drugą z atrakcji związanych z tym instrumentem jest stałe, niskie, preferencyjne oprocentowanie, w wysokości 0,15%. Jest ono stałe i niezmienne w całym okresie spłaty pożyczki, który może wynieść nawet 20 lat – informuje Dariusz Mikołajczyk, menedżer funduszu pożyczkowego Fundusz Dostępności Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

– Wniosek wypłynął od mieszkańców. Zarządzam niespełna 50 budynkami. Poza kilkoma, które są nowe i zrealizowane według obowiązujących przepisów – czyli jest w nich winda i nie ma barier architektonicznych – tak naprawdę wszystkie obiekty wymagają tego typu działań – mówi Mariusz Cytryński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Powiśle” w Puławach. – Nie każdy budynek da się w sposób prosty przystosować do montażu dźwigu osobowego. Czasami wymaga to więcej pracy, zmian architektonicznych. Ale ta droga jest przed nami i warto ją realizować.

– Środki przyznane z PFRON-u to pieniądze bezzwrotne. Natomiast te przyznane z Banku Gospodarstwa Krajowego to kredyt naprawdę nisko oprocentowany. Ale po spełnieniu nie takich wcale trudnych warunków część tego kredytu jest umarzana. Gdyby chcieć zrealizować w niedużym budynku tego typu przedsięwzięcie z własnych środków, trzeba ponieść naprawdę znaczne koszty. Obciążyłyby one mieszkańców danego budynku. A dzięki pomocy PFRON i BGK takie inwestycje daje się zrealizować – dodaje Mariusz Cytryński.

– Mamy do dyspozycji łącznie 60 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Ta kwota jest na całą Polskę. W związku z tym kto pierwszy, ten lepszy. Zwłaszcza, że są to bardzo atrakcyjne środki, które bardzo szybko się rozchodzą – dodaje Jacek Madej.

W przygotowaniu są podobne umowy, które zostaną zawarte z miastem Lublin i Zamościem, a także cztery umowy z Lubelską Spółdzielnią Mieszkaniową.

LilKa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version