Zmiany organizacji ruchu i specjalne autobusy. Jak dojechać na lubelskie cmentarze?

pm ruch 301020 006 2021 10 29 201314

Coraz większy ruch na lubelskich cmentarzach. W rejonie większych nekropolii już od piątku 29 października wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Tak jest między innymi na cmentarzu przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie, gdzie już dziś (29.10) – co sprawdził nasz reporter – trudno było dojechać samochodem.

– Z tej strony jeszcze jako tako, tylko nie ma się gdzie zatrzymać. Strasznie dużo ludzi – mówią przechodnie. – Trzeba swoje odstać. O 9.00 byłam zszokowana – tyle ludzi jest. Przed 1 listopada to jest normalne – dodają inni.

– Największe zmiany w zakresie organizacji ruchu dotyczą oczywiście cmentarza przy ul. Droga Męczenników Majdanka – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Tam już od dzisiaj do 2 listopada na ul. Cmentarnej ruch odbywa się jednokierunkowo. Po obu stronach ulicy obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Wyjazd pojazdów jest możliwy drogą gruntową do ronda im. Krupskiego. Również od dzisiaj są zmiany na samej ul. Droga Męczenników Majdanka. Dotyczy to dwóch pasów w stronę cmentarza. Za skrzyżowaniem z ulicą Ordonówny do ul. Grenadierów środkowy pas ruchu przeznaczono do jazdy na wprost, natomiast prawy do skrętu w prawo na teren muzeum na Majdanku. Zostały także wprowadzone zakazy skrętu w lewo: w ul. Ordonówny, jadąc od centrum i na teren muzeum na Majdanku, jadąc od strony Felina – dopowiada.

– Policjanci niejednokrotnie będą kierować ruchem – wyjaśnia rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie, komisarz Andrzej Fijołek. – Tutaj należy przede wszystkim patrzeć na polecenia, które wydaje policjant. Wtedy wszystkie inne znaki, czy też sygnały sygnalizacji świetlnej nie mają znaczenia – dodaje.

– Na rondzie imienia Krupskiego dzisiaj (29.10) wieczorem zostanie ustawiony zakaz skrętu w lewo. Pojazdy wyjeżdżające spod cmentarza do centrum będą kierowane przez ulicę Dekutowskiego do alei Witosa. W rejonie cmentarza na Majdanku zmiany obejmą także sygnalizację świetlną. Na skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Ordonówny sygnalizacja zostanie przełączona w tzw. „puls” od rana 30 października do 2 listopada również do godzin porannych – tłumaczy Justyna Góźdź.

Gdzie zaparkować?

– W przypadku parkowania pojazdów w rejonie cmentarza na Majdanku będzie ono możliwe zarówno na parkingach przy cmentarzu, a także na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, na terenie dawnego Polmozbytu ul. Droga Męczenników Majdanka 74, ale także na parkingu przy Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Dobrzyńskiego oraz w innych dozwolonych miejscach w rejonie cmentarza. Jeśli chodzi o cmentarz przy ul. Lipowej, w niedzielę 31 października i w poniedziałek 1 listopada możliwy będzie bezpłatny postój pojazdów na parkingu podziemnym Lublin Plaza w godzinach od 7.00 do 21.00 – dodaje Justyna Góźdź.

Dodatkowe autobusy zawiozą w rejon lubelskich cmentarzy

– W okresie uroczystości Wszystkich Świętych uruchomiliśmy linie specjalne nr 200, 201 i 202 – mówi Monika Białach z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. – Dowiozą one pasażerów na cmentarze przy ulicy Droga Męczenników Majdanka, Unickiej i Lipowej. Zmianie ulegnie trasa linii nr 32. Polegać będzie ona na wycofaniu autobusów z alei Andersa i Walecznych i skierowaniu pojazdów w obu kierunkach po trasie Lwowska, Koryznowej, Niepodległości, Daszyńskiego. Zostanie również zawieszone funkcjonowanie przystanku Majdanek Pomnik 01 – dodaje.

W sobotę 30 października zostanie uruchomiona linia nr 200, kursująca po trasie: Rondo Berbeckiego – al. Andersa – al. Spółdzielczości Pracy – Unicka – Podzamcze – al. Tysiąclecia – al. Solidarności – 3 Maja – Krakowskie Przedmieście – Lipowa – al. Piłsudskiego – Al. Zygmuntowskie – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka – Krańcowa – al. Witosa – Dekutowskiego – Droga Męczenników Majdanka – Majdanek (powrót: Majdanek – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna – …).

Od niedzieli 31 października natomiast będą dodatkowo jeździć linie 201 i 202.

Linia nr 201 będzie kursować po trasie: Rondo Berbeckiego – al. Andersa – al. Spółdzielczości Pracy – Podzamcze – al. Tysiąclecia – al. Solidarności – 3 Maja – Krakowskie Przedmieście – Lipowa – Narutowicza – Głęboka – Filaretów – Zana – al. Kraśnicka – Konopnica las.

Linia nr 202 będzie jechać po trasie: Abramowice – Abramowicka – Kunickiego – Wolska – Droga Męczenników Majdanka – Krańcowa – Witosa – Dekutowskiego – Droga Męczenników Majdanka – Majdanek (powrót: Majdanek – Droga Męczenników Majdanka – Wolska – …).

Linie specjalne będą kursować do 1 listopada włącznie.

 

A jak ruch zorganizowano w rejonie cmentarza przy ul. Mościckiego w Chełmie?

– Na ul. Mościckiego od wyjazdu z łącznika przy cmentarzu do ul. Rejtana, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy, z możliwością jazdy w kierunku ul. Hrubieszowskiej. Dla jadących ul. Tuzinek zostanie wprowadzony nakaz jazdy w lewo – informuje Damian Zielinski z chełmskiego ratusza. – Osoby jadące ulicą Mościckiego od strony ul. Hrubieszowskiej będą musiały skręcić w prawo lub w lewo w ulicę Rejtana i dojechać do cmentarza albo przez ul. Wojsławicką albo ul. Grottgera, Emilii Plater – dopowiada.

Zmiany również w rejonie cmentarzy a Białej Podlaskiej

– Aby zapewnić płynność ruchu na ulicach Janowskiej, Nowej i Jana Pawła II, zostaną ustawione znaki zakazu zatrzymywania się, natomiast wjazd i wyjazd na teren parkingu będzie się odbywał tak jak dotychczas, od strony ul. Janowskiej oraz od ul. Nowej. W okolicy cmentarza komunalnego, wzdłuż ul. Cmentarnej oraz na łączniku do parkingu przy cmentarzu, także zostanie ograniczone parkowanie, oraz zatrzymywanie pojazdów. Także tam pojawią się znaki zakazu zatrzymywania się – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej, Gabriela Kuc-Stefaniuk. – Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów, ale przede wszystkim o wzajemną życzliwość wszystkich uczestników ruchu drogowego – dodaje.

My również dołączamy do tego apelu.

CZYTAJ: Zmiana organizacji ruchu i bezpłatne autobusy na cmentarze w Puławach i Łukowie

Większość zmian wprowadzonych w Lublinie i innych miastach regionu obowiązuje do 2 listopada. Szczegóły na stronach internetowych urzędów miast i gmin.

ToMa / opr. LysA

Fot. archiwum

Exit mobile version