Znamy Lubelskich Liderów Bezpieczeństwa. Nagrody również za walkę z pandemią [ZDJĘCIA]

bezpieczenstwo 2021 10 22 173645

Szpital w Chełmie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej i Starostwo Powiatowe w Lublinie – są wśród z tegorocznych Lubelskich Liderów Bezpieczeństwa. Nagroda przyznawana jest od 4 lat.

Zwrócono uwagę na dwa aspekty bezpieczeństwa Lubelszczyzny. Jednym z nich jest pandemia COVID-19. – Województwo lubelskie jest obecnie liderem w liczbie zakażeń. Niestety zajmujemy to niechlubne pierwsze miejsce. Należałoby tutaj uświadamiać mieszkańców o konieczności szczepienia się. Z drugiej strony Lubelszczyzna jest też granicą Unii Europejskiej. A na granicy tej mamy obecnie etap wojny hybrydowej – mówi Robert Persona, prezes Stowarzyszenia Bezpieczna Lubelszczyzna,.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Gala Lubelski Lider Bezpieczeństwa

Jedna z nagród w kategorii „instytucja wyróżniająca się w walce z pandemią COVID-19” powędrowała do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Działamy w wielu aspektach – mówi podpułkownik Sławomir Miazga, zastępca dowódcy lubelskich terytorialsów. – Nasi żołnierze współpracowali ze wszystkimi służbami i strażami w przeciwdziałaniu pandemii COVID. Wspieramy seniorów, pomagamy w szczepieniach, wspieramy szpitale. Nasze mobilne zespoły wymazowe wykonały ponad 200 tys. wymazów.

Jak dodaje ppłk Miazga, lubelscy terytorialsi aktywnie dbają o bezpieczeństwo także w inny sposób: – Od września 2021 roku jesteśmy też na granicy polsko-białoruskiej. Pomagamy w jej uszczelnieniu. Nasi żołnierze uczestniczą w patrolach pieszych, konnych i wykonywanych pojazdami.

– Służba na granicy trwa 24 na dobę przez 7 dni w tygodniu, niezależnie od sytuacji. Jest ona szczególna teraz, kiedy mierzymy się z kryzysem migracyjnym – mówi gen. bryg. Jacek Szcząchor, komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Granica polsko-białoruska w województwie lubelskim jest specyficznym odcinkiem. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Podlasiu, kumulujemy tam więcej funkcjonariuszy i sprzętu. Jest tam naprawdę dużo sił i środków, które pozwalają skutecznie ochraniać granicę.

Nieoceniona w walce z koronawirusem jest również pomoc policjantów. – Naszym zadaniem jest sprawdzanie przestrzegania przepisów i obostrzeń, które obowiązują na terenie naszego kraju, no i oczywiście sprawdzanie osób, które są poddane kwarantannie lub izolacji. Na kwarantannie lub w izolacji przebywa około 10 tysięcy osób. I codziennie te osoby musimy sprawdzić – mówi nadkomisarz Piotr Wolak z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, nagrodzony w kategorii „Policjant”.

Jedną z głównych nagród podczas gali otrzymał też Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie. Lekarze z tej placówki od samego początku walczą z koronawirusem na pierwszej linii frontu. – Każdy dzień to strach pacjentów oraz personelu o własne życie i zdrowie – mówi dyrektor placówki Kamila Ćwik. – Sytuacja jest trudna, bowiem na godzinę 8.00 rano zostały nam 3 wolne łóżka z 88, które mamy dostępne. Mogę powiedzieć, że czekają one na „szczęśliwców”, którzy je dostaną. Najgorsze statystyki mówią, że w końcu roku dojdziemy do 50 tys. zakażeń dziennie. Pamiętamy wszyscy obostrzenia, samotne święta w domu, czasy, kiedy całe życie toczyło się w komputerach. Dzisiaj wszyscy mówią, że chcą wrócić do normalności, ale do tego potrzebna jest duża mobilizacja i duża doza zaufania do tego, co robi państwo i naukowcy.

Wiele zależy też od nas samych. Dużo również zależy od zapomnianej już nieco zasady DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka. 

Uroczysta gala połączona z wręczeniem statuetek Lider Bezpieczeństwa odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

MaTo / opr. ToMa

Lista nagrodzonych i wyróżnionych:

„Instytucja wyróżniająca się w walce z pandemią Covid-19”

Nagrody: 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie

Wyróżnienie: Lubelski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

„Osobowość”

Nagroda główna – Renata Bielecka – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie

Wyróżnienie: Dariusz Krzysztofik – główny specjalista ds. bezpieczeństwa w Urzędzie Miasta Lublin

„Policjant”

Nadkomisarz Piotr Wolak – zastępca naczelnika wydziału sztabu policji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie

„Bezpieczny samorząd”

Starostwo Powiatowe w Lublinie

„Jednostka OSP

OSP Wilczopole

Nagrody specjalne:

Nadbużański Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Chełmie

TVP3 Lublin

Exit mobile version