Znamy tegorocznego laureata Nagrody Literackiej Nike

1024px zbigniew rokita 7535 2021 10 03 221714

Nagrodę Literacką Nike otrzymał w tym roku Zbigniew Rokita za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” – ogłoszono podczas niedzielnej gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Za „Kajś” Zbigniew Rokita otrzymał również Nagrodę Nike Czytelników. 

„Kajś” to reportaż o Śląsku – próba zrozumienia tożsamości Ślązaków m.in. poprzez wielowątkowe przyjrzenie się własnej historii rodzinnej. – Być może jest w tym część jakiejś prawdy, że część czytelników i czytelniczek w tych naszych śląskich dylematach, a przynajmniej moich, odnalazło odrobinkę swoich, i być może jest tam jakiś walor uniwersalności – powiedział Rokita.

W tym roku w internetowym plebiscycie czytelnicy wskazali również najlepszą książkę spośród nagrodzonych na wszystkich 25 edycjach Nagrody Nike – wyróżnienie to otrzymała książka „Nie ma” Mariusza Szczygła (laureat w 2019 r.)

Wśród finałowej siódemki finalistów Nagrody Literackiej Nike 2021  była także Monika Śliwińska, dziennikarka i redaktorka, od 12 lat związana z  Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. W nominowanej do nagrody  biografii „Panny z «Wesela». Siostry Mikołajczykówny i ich świat” sięga ona po kobiety, które dotychczas funkcjonowały w literaturze w cieniu własnych mężów. Monika Śliwińska 30 września otrzymała za tę pozycję Kryształową Kartę Polskiego Reportażu i nagroda prezydenta Lublina za najlepszą książkę reporterską 2020 roku, podczas VI Festiwalu Reportażu w Lublinie, który odbył się w Polskim Radiu Lublin. 

W tym roku w jury pod przewodnictwem Ingi Iwasiów zasiadali publicyści, literaturoznawcy, kulturoznawczynie, a także badacze historii: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest co roku za najlepszą książkę roku poprzedniego. W konkursie mogą brać udział tytuły reprezentujące wszystkie gatunki literackie, także dzieła humanistyczne „o wybitnych wartościach literackich”. Nike nie można przyznać pośmiertnie, nie można jej podzielić ani nie przyznać. Jury wiosną przedstawia długą listę nominowanych, czyli 20 książek. Na przełomie lata i jesieni ujawnia finałową siódemkę.

W ubiegłym roku Nike zdobył – związany z Lublinem – Radek Rak za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version