W wielu szpitalach w województwie lubelskim brakuje miejsc dla pacjentów z COVID-19. Łóżek nie ma między innymi w Międzyrzecu Podlaskim, Łęcznej, Łukowie oraz w Białej Podlaskiej. Podobna sytuacja jest również w Lublinie w Instytucie Medycyny Wsi, Szpitalu im. Jana Bożego czy SPSK 1.
CZYTAJ: „Przed nami naprawdę bardzo ciężki okres”. W regionie przybywa pacjentów z COVID
Blisko 65 tysięcy złotych udało się zebrać podczas 3-dniowej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. W akcję włączyło się około stu wolontariuszy.
CZYTAJ: Prawie 65 tys. zł w 3 dni. W Lublinie odbyła się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków
Janowiec chce odzyskać prawa miejskie utracone podczas zaborów. Dziś (02.11) ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie.
CZYTAJ: Janowiec odzyska prawa miejskie? Ruszyły konsultacje społeczne
Uczniowie lubelskich szkół wezmą udział w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka. Wiedza o jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry będzie przekazywana w czasie zajęć szkolnych.
CZYTAJ: Profilaktyka czerniaka w lubelskich szkołach
Niemal z dnia na dzień o kilkanaście stopni spadła temperatura. To trudny czas dla osób bezdomnych i mieszkających samotnie. Zapełniają się noclegownie i schroniska w Lublinie. W ośrodku dla bezdomnych prowadzonym przez Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta wolnych zostało 5 miejsc, w ogrzewalni 11.
CZYTAJ: Przybywa osób w lubelskich noclegowniach i schroniskach
Setne urodziny obchodzi dziś (02.11) profesor Wanda Półtawska – lekarka, harcerka, przyjaciółka papieża Jana Pawła II. Była więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie poddawano ją eksperymentom pseudomedycznym.
CZYTAJ: „Lublin pozostaje w jej sercu”. Prof. Wanda Półtawska obchodzi setne urodziny
Na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej spoczywa ponad 400 żołnierzy. Żołnierze trafili do obozu jenieckiego w Białej Podlaskiej w 1943 roku, po tym jak Włochy odstąpiły od paktu z Hitlerem, przechodząc na stronę aliantów. Cmentarzem opiekuje się parafia Chrystusa Miłosiernego. O tym miejscu pamiętają mieszkańcy Białej Podlaskiej, co roku zapalając znicze.
CZYTAJ: „Stracili życie w imię wolności”. Biała Podlaska pamięta o włoskich żołnierzach
Kościół katolicki obchodzi wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej „Zaduszkami”. Tego dnia odwiedzamy cmentarze i wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli.
CZYTAJ: „Jest trudny, ale bardzo wartościowy”. Dziś Dzień Zaduszny
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. archiwum