„Brama” w reżyserii Grażyny Lutosławskiej – prezentacja spektaklu radiowego zrealizowanego w Radiu Lublin, którego premiera odbyła się w Teatrze Osterwy w niedzielę, 31 października w cyklu „Teatr radiowy w teatrze”.
Występują: Tomasz Bielawiec, Wojciech Rusin, Jowita Stępniak, Magdalena Sztejman
Scenariusz (na podstawie tekstów Sebastiana Klonowica): Jarosław Cymerman
Muzyka: Piotr Selim
Dźwięk: Fryderyk Faluszewski, Mateusz Sobolewski
Realizacja: Piotr Król
Reżyseria: Grażyna Lutosławska
Klonowic był pierwszym poetą, tak mocno związanym z Lublinem i jego historią. Jako burmistrz miasta oraz rajca uczestniczył aktywnie w życiu społeczności, co opisywał w tekstach, prozaicznych i poetyckich, które znajdują się m.in. w spisywanych przez niego miejskich księgach. Ukazany tam Lublin to przede wszystkim bogata kupiecka metropolia – pomost pomiędzy Wschodem i Zachodem. To właśnie dzięki jego twórczości zaczęto postrzegać miasto jako Bramę Wschodu, a z drugiej strony mityzowaną Ruś, związaną z kulturą antycznej Grecji i Rzymu. W jaki sposób jego spostrzeżenia o bliskości nurtów łączą się z obecną w regionie lubelskim kulturą śródziemnomorską oraz renesansowymi zabytkami? Czego uczy nas dziś Klonowic.
Drugi z czterech wieczorów z cyklu „Radiowy teatr w teatrze”. To prezentacja spektakli radiowego teatru, które przygotowaliśmy w ramach nowego wydarzenia pod hasłem: Kolekcje Sztuki Staropolskiej organizowanego przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń, a współorganizowanego przez Radio Lublin i Teatr Osterwy w Lublinie. Organizację Przeglądu Kolekcje Sztuki dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Na zdjęciu strona tytułowa pierwodruku poematu Roxolania (1584). Źródło: polona.pl