07.11.2021 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

pina bausch kontakthof dsc6273 fot. reiner pfisterer 1 2021 11 06 135829

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, jeden z najstarszych i największych festiwali tańca współczesnego w Polsce i Europie Wschodniej od dwudziestu pięciu lat organizowany jest przez Lubelski Teatr Tańca w Lublinie. Tegoroczna, jubileuszowa edycja rozpocznie się 10 listopada. Ryszard Kalinowski, Beata Mysiak i Anna Żak z Lubelskiego Teatru Tańca będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” i opowiedzą nie tylko o przyjeździe do Lublina światowej gwiazdy Tanztheater Wuppertal Pina Bausch.

Mateusz Nowak od premiery swojego debiutanckiego monodramu „teatralność” w 2011 roku stał się jednym z najczęściej występujących i nagradzanych poza Polską wykonawców tej formy teatralnej. W ciągu dziesięciu lat swoje monodramy zagrał ponad 200 razy, w tym kilkadziesiąt w 19 krajach na 4 kontynentach. 10-lecie pracy artystycznej w dziedzinie monodramu Mateusza Nowaka obchodzić będzie w Teatrze Starym, prezentując 11 listopada monodram z 2014 roku „Niemcewicz od przodu i od tyłu”. Scenariusz przygotowali na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”: Stanisław Miedziewski (reżyser monodramu) i Mateusz Nowak. Jubilat będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Poeta Kamil Brewiński poprowadzi w Muzeum Czechowicza w Lublinie Pracownię Poetycką im. Józef Czechowicza. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w poniedziałek, 8 listopada 2021 roku o godzinie 17. „Nasz projekt skierowany jest do uczniów szkół średnich, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą współczesną – czytamy w zaproszeniu. Podczas zajęć prowadzący będzie omawiał i dyskutował z uczestnikami o nadesłanych przez nich utworach, przybliżał twórczość najciekawszych poetów współczesnych oraz pomagał rozwijać warsztat pisarski. Uczestnicy otrzymają także pomoc w profesjonalnej publikacji swoich tekstów, poznają również specyfikę rynku wydawniczego”. Kamil Brewiński będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”

100 lat temu w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 49 urodziła się Danuta Mostwin. Z Jarosławem Cymermanem wybierzemy się w cyklu Alfabet lubelski na podwórko, na którym po raz pierwszy dostała honorarium za swój tekst prezentowane przed publicznością – czekoladowy cukierek podany przez okno, kiedy zaśpiewała ułożoną przez siebie piosenkę. Za jej największe osiągnięcie uchodzi cykl powieściowy „Saga polska”, obejmujący dzieje polskiej rodziny pochodzącej z Lubelskiego. Epicki rozmach tych powieści sprawił, że twórczość Mostwin bywa zestawiana z pisarstwem Elizy Orzeszkowej czy Marii Dąbrowskiej. Sposób, w jaki pisała o emigracji, wysoko cenił m. in. Jerzy Giedroyć.

A w 297 odcinku słuchowiska Bazarek Wiesława układa biznesplan, a Stanisław skacze przez kałuże.

Pina Bausch „Kontakthof”, Tanztheaer Wuppertal Pina Bausch/fot. Reiner Pfisterer

Exit mobile version