Już 70 dni trwa stan wyjątkowy wprowadzony w miejscowościach graniczących z Białorusią. Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy częściowo objętej stanem gminy Konstantynów oceniają aktualną sytuację na granicy oraz czy wprowadzone ograniczenia są dla nich uciążliwe.
Kilkanaście tysięcy wyrobów cukierniczych wyjechało dziś (10.11) z Zamojskich Zakładów Zbożowych do żołnierzy i funkcjonariuszy pilnujących polsko-białoruskiej granicy. W ten sposób spółka chce pomóc mundurowym w tym trudnym czasie.
CZYTAJ: Pączki i drożdżówki na granicę. Zamojskie Zakłady Zbożowe ruszają ze wsparciem dla mundurowych
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny numer 4 w Lublinie prowadzi na oddziale intensywnej terapii, w którym leżą pacjenci covidowi, nowatorską metodę wczesnej mobilizacji. Pacjenci są zachęcani do ćwiczeń.
CZYTAJ: Metoda wczesnej mobilizacji szansą na szybszy powrót do zdrowia po COVID-19
Zakończył się pierwszy etap renowacji Kościoła św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Zmieniła się głównie licząca 800 metrów kwadratowych elewacja frontowa, która w obecnej czerwono-zielonej kolorystyce nawiązuje do kaplic barokowych.
CZYTAJ: Pierwszy etap renowacji za nami. Kościół w Krasnymstawie ma zabytkową elewację
W Chełmie powstała Zamiejscowa Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To instytucja doradcza ministerstwa zdrowia. Jej zadaniem jest ocena zasadności finansowania ze środków publicznych poszczególnych terapii lekowych.
CZYTAJ: Chełm: powstała agencja opiniująca refundacje leków i świadczeń medycznych
Sprzątnęli historyczne nagrobki i zapalili znicze na grobach osób zasłużonych i zapomnianych. Na jednym z najstarszych polskich cmentarzy, nekropolii przy ul. Włostowickiej w Puławach, zorganizowano 9. edycję akcji „Zapal Pamięć”. Wzięli w niej udział uczniowie klas mundurowych miejscowego Zespołu Szkół nr 3
CZYTAJ: Uczniowie w ramach akcji „Zapal Pamięć” uprzątnęli puławską nekropolię
W czwartek 11 listopada będziemy obchodzić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O tym, do jakich rozważań można wykorzystać datę 11 listopada, z historykiem doktorem habilitowanym Markiem Siomą z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej rozmawia Iwona Kosior.
CZYTAJ: Dr hab. Marek Sioma: 11 listopada musi być świętem wszystkich Polaków
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Straż Graniczna Twitter / archiwum