14.11.2021 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 6667jpg 2021 11 13 132510

„Julia Hartwig. Przestrzenie literatury” to wystawa poświęcona jednej z najwybitniejszych polskich poetek, która związana była z Lublinem. Narracja wystawy osnuta jest wokół dwojako pojmowanej „przestrzeni”. Po pierwsze, odnosi się do ważnych dla Julii Hartwig miejsc, miast i krajów, z których kulturą wchodziła w dialog w swoich tekstach poetyckich. Po wtóre natomiast nawiązuje do różnych technologii zapisu tekstów literackich; od rękopisów i maszynopisów aż po komputeropisy i dyskietkę. Wszystkie je można oglądać na ekspozycji prezentowanej w Muzeum Józefa Czechowicza. Na ekspozycji można zobaczyć także pochodzące z jej warszawskiego mieszkania obiekty, między innymi symboliczne atrybuty poezji takie jak kałamarz, biurko, krzesło i maszyna do pisania. Oprawę plastyczną wystawy przygotowała Beata Brzozowska. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” po ekspozycji w Muzeum Czechowicza oprowadzą jej kuratorzy: Joanna Zętar i Aleksander Wójtowicz.

„W stronę Lublina, czyli o staropolskich twórcach związanych z tym miastem” – rozmowa pod takim hasłem odbyła się w studiu im. Zbigniewa Stepka w Radiu Lublin w ramach przeglądu Kolekcje Sztuki Staropolskiej. Gośćmi dr Patryka Kenckego byli: dr hab. Anna Nowicka-Struska, red. Grażyna Lutosławska – reżyserka spektaklu radiowego „Brama” i autor wyboru tekstów Sebastiana Klonowica dr Jarosław Cymerman. Przywołamy fragmenty tego spotkania.

Dziennikarka i animatorka kultury Małgorzata J. Berwid zajmuje się współtworzeniem i realizacją programów telewizyjnych dla dzieci („Ciuchcia”, „Budzik”, „Moliki Książkowe”), jest autorką tekstów piosenek dla dzieci, opowiadań i scenariuszy mini-teatralnych. Wydała ostatnio książkę zatytułowaną „Wojenne lalki Marysi”, o której opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Na wydarzenia w ramach festiwalu Fonie Lublina zaprosi Kinga Krzymowska-Szacoń

A w 298 odcinku słuchowiska Bazarek Wiesława jest taka spokojna, że aż się denerwuje, Lucjan walczy o drzewo, a Stanisław śpiewem łagodzi obyczaje, chociaż nie wszyscy sąsiedzi to rozumieją.

Na wystawie w Muzeum Czechowicza „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury”. Od lewej: Grażyna Lutosławska, Joanna Zętar i Aleksander Wójtowicz.

Exit mobile version